Konzervatismus a nadhled jdou dohromady. České a polské Slezsko spojila výstava

Ostravští a polští kurátoři mapují výtvarnou scénu ve Slezsku. V Dole Michal a v dalších třech ostravských galeriích visí desítky uměleckých děl, která vznikla na obou stranách česko-polské hranice. Výstava Situation Silesia zahrnuje jak práce renomovaných umělců, tak i těch, kteří stojí na začátku své umělecké dráhy.

Video Události v kultuře
video

Výstava Situation Silesia propojuje polskou a českou část Slezska

Stovka uměleckých děl je jen malou výsečí toho, co se v umění v obou zemích děje. „Musíme brát v potaz, že ani na české, ani na polské straně není žádná platforma, která by měla přehled o současném výtvarném dění. Pro mnohé z teoretiků i pro širokou odbornou veřejnost je velká část jmen neznámých,“ upozorňuje kurátor Tomáš Koudela. 

Jenom na ostravské výtvarné scéně se dnes pohybuje na sedmdesát umělců. „Symptomatický je přitom mohutný nástup žen-umělkyň, chlapů se nějak nedostává,“ podotýká kurátor.

Polský konzervatismus, český nadhled

Výběr sleduje na tuzemské straně tvorbu spojenou s Fakultou umění Ostravské univerzity, na polské pak s uměleckým institutem Slezské univerzity v Těšíně. „Polská vizuální tvorba, která je zde zastoupena, nám připadá konzervativnější, klasičtější, protože vychází z vizuální estetiky sedmdesátých až devadesátých let,“ srovnává kurátor.

„Pro mě je české umění odvážnější, má větší smysl pro humor, větší nadhled, to polské je vážné,“ připojuje svůj postřeh polská kurátorka Gabriela Pienias, která je zároveň jednou z vystavujících. Pro svůj výtvarný objekt přemalovala stěnu válečkem se vzorem ze sedmdesátých let a pověsila na ni svatý obrázek, na němž je podle úhlu pohledu vidět buď Ježíš, nebo Panna Maria. „V každém polském domě byl takový obrázek. Všechny babičky, dědečkové, prababičky takové obrázky měli,“ objasňuje svou inspiraci.

Situation Silesia se na podzim přesune na polskou stranu. Kurátoři chtějí skupinovou výstavu navíc rozšířit o přeshraniční spolupráci v mapování česko-polské výtvarné scény.