Dosud neznámé snímky zachycují Havla nebo Kunderu během zlomového sjezdu spisovatelů

Dosud nevystavené snímky Václava Havla nebo Milana Kundery jsou nově k vidění v pražském Domě fotografie. V roce 1967 je pořídila německo-francouzská fotografka Gisele Freundová, pak se na ně však na dlouho zapomnělo. Zachycují přitom autory během zlomových dní proslulého IV. sjezdu československých spisovatelů.

Video Události
video

Dosud neznámé fotografie zachycují Havla nebo Kunderu

Během tohoto sjezdu, který se konal v červnu 1967, vystoupili Václav Havel, Milan Kundera, Pavel Kohout a režisér Miloš Forman na obranu filmu Sedmikrásky od Věry Chytilové s projevy, které patří k podnětům, z nichž se formovalo pražské jaro.

Gisele Freundová se během svého tehdejšího pobytu s československými spisovateli scházela a také je fotografovala. Tak vznikla řada portrétů nejen Havla a Kundery, ale také filozofa Karla Kosíka nebo překladatelů Jana Vladislava a Adolfa Kroupy. Freundová také navštívila fotografa Josefa Sudka, kterého rovněž portrétovala.

Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy neměla Freundová možnost fotografie do Československa dostat, pak se na ně zapomnělo. Až v osmdesáti šesti letech, když potřebovala peníze, je prodala manželům Murtfeldovým. Právě díky nim se poprvé dostaly na veřejnost.

„Říkala, že v roce 1967 byla velice otevřená atmosféra, plná optimismu a nadšení ze Západu,“ říká majitelka snímků Margarethe Murtfeldová.

Volný cyklus 51 portrétů nebyl ještě nikdy vystaven ani publikován, a tak si jej budou moci diváci poprvé prohlédnout právě v Praze.

Sudka fotil i Timm Rautert

Českou metropoli téměř ve stejnou dobu v roce 1967 navštívil také německý fotograf Timm Rautert, který při té příležitosti vytvořil řadu portrétů jím obdivovaného Josefa Sudka v umělcově ateliéru na pražském Úvoze. Vznikly tak přes čtyři desítky fotografií, které jsou doprovázeny několika pohledy na tehdejší Prahu.

Ačkoli tyto fotografie již byly vystaveny ve dvou významných zahraničních institucích a v Německu jim byla věnována celá monografie, v Čechách bude i tato série fotografií vystavena poprvé.

Výstava fotografií Gisele Freundové a Timma Rauterta v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici potrvá do začátku února.