Filmová upoutávka týdne: Krobot ladí komediální tón svého Kvarteta

Miroslav Krobot na konci listopadu uvede do kin svoji novou komedii, jejíž půdorys tvoří čtyři osoby – členové hudebního kvarteta. Krobot, který se proslavil vedle divadelního prostředí i jako filmový herec, tak po své prvotině Díra u Hanušovic potvrdí, jestli obstojí jako filmový režisér.

Filmový hudební soubor tvoří Lukáš Melník, který zastává první housle, jeho partnerku cellistku si zahrála Barbora Poláková, druhé housle ztvárnil Jaroslav Plesl a čtvrtým do kvarteta je Zdeněk Julina. Při castingu byly podle Krobota důležité nejen herecké předpoklady jednotlivců, ale záleželo i na správné chemii kvarteta jako celku.

Navíc nestačilo jenom umět zahrát postavu, ale také věrohodně zachytit hru na hudební nástroj. Každému herci tak byl dlouho před natáčením přidělen vlastní učitel hudby. Podle Polákové to byl v podstatě roční rychlokurz. „Dva měsíce před natáčením jsem musel cvičit každý den dvě hodiny, abychom dosáhli alespoň částečné iluze, že jsem houslový profesionál,“ uvedl Plesl.

Krobot na divadle a ve filmu

Miroslav Krobot pak podruhé ukáže, jak zvládá filmovou režii. Původem je totiž divadelní tvůrce spjatý s Dejvickým divadlem. Poté, co původní soubor divadla v Dejvicích přešel v roce 1996 do Divadla v Dlouhé, obsadil jeho místo se svými lidmi Miroslav Krobot (dříve působil i v Národním divadle) a scénu postupně začali tvořit výrazní herci, kteří se stali i nedílnou součástí filmového a televizního prostředí – Ivan Trojan, Martin Myšička, David Novotný, Igor Chmela, Jaroslav Plesl nebo Václav Neužil.

Na divadle Krobot režíroval náměty Williama Shakespeara, Antona Pavloviče Čechova i Wolfganga Amadea Mozarta. Na konci divadelní sezony 2013/14 pak odešel z pozice uměleckého šéfa. Právě v roce 2014 uvedl i svoji filmovou prvotinu Díra u Hanušovic, za kterou byl nominován i na Českého lva, ocenění ale tehdy získali jeho herci – Trojan, Plesl a Lenka Krobotová. Krobot je však také hercem, ve filmu se ale poprvé objevil až v roce 2005, a to příznačně v adaptaci hry Příběh obyčejného šílenství z repertoáru Dejvického divadla. Jeho tehdejší výkon ocenili na Českých lvech.

Byť je Kvarteto teprve jeho druhým filmem, práci s komedií si ozkoušel ještě v televizi jako režisér seriálu Čtvrtá hvězda, na němž spolupracoval s Janem Prušinovským.

Než na konci listopadu vstoupí Kvarteto, natočené v koprodukci České televize, do českých kin, stihne ještě kolečko po světových festivalech. Ve světové premiéře ho uvidí diváci na festivalu v Chicagu v USA. Soutěžit ale bude také na festivalu v brazilském Sao Paulu.