Národní divadlo už má klíče od své staronové budovy

Premiér Bohuslav Sobotka předal Národnímu divadlu symbolický klíč od budovy Themos. Stavba sousedí s historickou budovou a Novou scénou, divadlo o ni ale přišlo počátkem 90. let chybou při restitucích. V květnu letošního roku ji získalo zpět v dražbě za 290 milionů korun.

Předání symbolického klíče od budovy Themos
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

„Vzhledem k tomu, že Národní divadlo je klíčová kulturní instituce České republiky, že je to srdeční záležitost každého Čecha, tak mě velice těší, že naše vláda svým rozhodnutím mohla přispět k tomu, aby se po 26 letech areál Národního divadla zkompletoval,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka.

Útočiště Státní opery, pak zkušebny 

Prostory Themosu by zatím měly poskytnout útočiště Státní opeře, která prochází rekonstrukcí. Přestěhovat by se sem na podzim měla administrativa opery. V budoucnu by budova mohla sloužit jako zkušebna. Rozhodnutí o využití bude předcházet projekt, který posoudí všechny možnosti a potenciál budovy. Peníze na rekonstrukci by podle Sobotky mělo být schopné uvolnit ministerstvo kultury, jehož je Národní divadlo příspěvkovou organizací.

Video Události v kultuře
video

Národní divadlo převzalo budovu Themos

 

„Získáváme pracovní zázemí a věříme, až se budovu podaří zrekonstruovat, pokud možno i s Novou scénou, že tady bude konečně nejen dostatek zkušeben a pracovního prostředí, že naši zaměstnanci nebudou sedět na chodbách a že se nám podaří udělat i zajímavější prostory pro diváky,“ přeje si ředitel ND Burian.

Profil

Themos

Provozní budově Nové scény se říká podle firmy, která ji dlouho vlastnila. Kauza kolem ní trvala od roku 1990. V té době dostal od státu budovu v restituci řád voršilek. Později se přišlo na to, že vrácena byla nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu a ten vyzval Národní divadlo k vystěhování. Národní divadlo pak vedlo soudní spory s majitelem. Budova se nakonec stala předmětem konkurzní podstaty a její správce nařídil dražbu. V ní Themos koupilo Národní divadlo za 290,05 milionů korun.

Národní divadlo dlouho před veřejnou dražbou deklarovalo, že se jí zúčastní. Cena budovy se z vyvolávaných 87 milionů vyšplhala až na 290,05 milionu. Odhadní cena byla 124 milionů korun.

Ministr Herman v pondělí odtajnil maximální výši částky, kterou vláda pro dražbu uvolnila – 300 milionů korun. „Samozřejmě stav je odpovídající, také lokalita v srdci Prahy. Jsem přesvědčen, že došlo k dobrému, logickému kroku, který odpovídá i té cenové hladině,“ řekl.