Národní knihovnu dočasně povede památkář Petr Kroupa

Praha – Národní knihovnu dočasně povede Petr Kroupa, který dosud pracoval v Národním památkovém ústavu (NPÚ) v Brně. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ho dnes uvedl do funkce. Na pozici ředitele knihovny vypíše výběrové řízení.

V březnu po čtyřech letech ve vedení knihovny skončil Tomáš Böhm, který instituci vedl od doby, kdy jej zvolila výběrová komise za ministra Jiřího Bessera. Před několika dny rezignoval i jeho nástupce, ministrem pověřený ředitel Miroslav Rovenský (KDU-ČSL).

Ministerstvo kultury České republiky vypíše na pozici generálního ředitele knihovny výběrové řízení, uvedla dnes mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Kroupa dosud pracoval jako ředitel Metodického centra moderní architektury NPÚ v Brně. Ministerstvo uvádí, že Kroupa je respektovaným odborníkem v oblasti památkové péče a má zkušenosti s řízením řady investičních akcí. Je bez stranické příslušnosti.

Metodické centrum moderní architektury se sídlem ve vile Stiassni v Brně-Pisárkách, které se věnuje studiu moderní architektury, vzniklo loni.

Do roku 2013 vedl Petr Kroupa brněnskou pobočku NPÚ, z místa ho ale odvolala generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Podle ní skončil kvůli manažerským pochybením. Oba spolu ale vedli spor o nové uspořádání struktury NPÚ.

Národní knihovna je v současné době jedním z velkých investorů mezi veřejnými institucemi. Několikaletá revitalizace Klementina bude stát celkem 1,88 miliardy, zatím se prostavělo 600 milionů. Letos bude NK zadávat zakázku na poslední etapu revitalizace, která je z podstatné části stavební a jejíž hodnota je skoro miliarda korun.