Lída Baarová stíní své sestře i na jevišti

Praha - Zorka Janů hrála ve stínu své mnohem slavnější sestry a pod jeho tíhou také ukončila předčasně svůj život. Vztah sester Babkových, z nichž tu starší znal filmový svět pod jménem Lída Baarová, rozebírá nová hra Mileny Štráfeldové.

Na filmovém plátně se Zorka objevila poprvé coby dvanáctiletá v roce 1933 v komedii Madla z cihelny, kde hlavní roli hrála její setra Lída. Celkem natočila do roku 1944 jedenáct snímků, se svou sestrou se před kamerou setkala ještě v Krškově Ohnivém létě.

Zorku od Lídy dělilo sedm let a také povaha, Zorce chyběla Lídina okázalost a extrovernost, zůstala sestrou „té krásné, slavné a ambiciózní“. V době, kdy se pokoušela o dráhu herečky, byla už Baarová známá i v Evropě. „Byla takový dostihový kůň. Vždycky musela být první ve všem a všude a samozřejmě i v rodině jí dělalo dobře, když hrála prim,“ domnívá se Jana Stryková, která Lídu Baarovou ztvárnila na jevišti. Zorku Janů si zahrála Klára Sedláčková-Oltová.

Pád, vězení a společenské zatracení přinesl herecké hvězdě milostný poměr s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Cejch zničil i její rodinu. Když se na Vánoce roku 1946 vrátila domů z vězení, kde čelila obvinění z velezrady, čekal na ni jen její otec.

Video Sestry B. - Lída Baarová a Zorka Janů spolu na jevišti
video

Sestry B. - Lída Baarová a Zorka Janů spolu na jevišti

„Svatopluk Beneš mi říkal, že to byla antická tragédie se vším všudy. Lída Baarová byla ve vězení. Tatínek, velký národovec, kterého to strašně tížilo, přišel díky zanedbanému zánětu o nohu. Maminka dostala infarkt přímo při výslechu v Bartolomějské ulici. A sestra Zorka spáchala sebevraždu potom, co jí pět herců zastoupilo cestu do divadla s tím, že sestra kolaborantky nepatří mezi české herce,“ popsal rodinnou tragédii publicista Stanislav Motl, který se s Baarovou setkal osobně. Zorka zemřela už březnu 1946. Rozhodla se skočit z okna v rodinné vile.

„Naprostá většina těch situací má alespoň reálný základ - zmínky z deníků, knih nebo od pamětníků,“ podotkla k divadelní hře její autorka Milena Štráfeldová. Sestry B. uvádí od 6. února nově otevřená pražská scéna Troníček v roce stého narození Lídy Baarové. Přitažlivý osud přitažlivé herečky připomene i film, který připravuje režisér Filip Renč. Hlavní roli svěřil Táně Pauhofové.