Čech je cyklistou, jenž se nahoře hrbí, dole však šlape…

Praha - V září začne režisér Marek Najbrt natáčet film Protektor, příběh manželské dvojice, která na pozadí válečného dramatu prožívá vlastní, soukromé drama. V dramatu odehrávajícím se v letech 1939-1942 ztvární hlavní role Hany a Emila Vrbatových Jana Plodková, donedávna herečka brněnského Hadivadla, a Marek Daniel, který v současné době účinkuje například v Havlově Odcházení v Divadle Archa. Jedním z koproducentů filmu, který by měl vstoupit do kin na podzim 2009, je Česká televize.

Rozhlasový reportér Emil a herečka Hana jsou manželé. Emil Hanu miluje, Hana Emila ne. Začátek války obrátí jejich existenci naruby. Hana je konfrontována se svým židovským původem, padá na dno společnosti. Aby Emil svou ženu ochránil, dá se k dispozici německé propagandě. Postupně ztrácí sám sebe, stává se z něj alkoholik a sukničkář. Na útěku od milenky v tísni ukradne cizí kolo. Z rozhlasu už ale zní poplašná zpráva: V Praze byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha, jeden z pachatelů ujel z místa činu na dámském bicyklu.

„Je to drama bez jakékoliv ambice bavit, což nás baví. Je to výlet do časů, které nás fascinují tenkou hranou mezi životem a smrtí a stále podstatným vlivem na naši současnost,“ říká Marek Najbrt o scénáři, které napsal společně s Robertem Geislerem a Benjaminem Tučkem (první film tohoto autorského týmu Mistři získal v roce 2004 tři České lvy). 

Přesně před rokem autoři optimisticky avizovali začátek natáčení na letošní leden, poté na červenec. Za více než dvěma lety průtahů stály problémy s financováním. „Začátek byl přitom opravdu slibný - rekordní dvanáctimilionový grant od Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, smlouva s Českou televizí, dohody s Falconem, Sony BMG, HBO a zajímavé ohlasy ze zahraničí zúročené podpisem koprodukční smlouvy s berlínskou společností box! Film Andrease Eichera a přidělením dotace německého fondu MDM. Jenže Protektor má na české poměry dost vysoký rozpočet 61,5 milionů korun. Je to film z let 1939-1942, film náročný na motivy, lokace, výpravu, triky, počet natáčecích dnů… Zkrátka nastaly potíže se sháněním zbývajících peněz,“ vysvětluje producent Milan Kuchynka. 

Nakonec o realizaci filmu podle Kuchynkových rozhodl kladný přístup České televize, další pomoc Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie spolu s dalšími koprodukční vstupy.