Ztohoven varuje prostřednictvím Občana K.

Praha - Výtvarná skupina Ztohoven v Praze představila svůj nový projekt - Občan K. Po obrázku atomového výbuchu, kterým se před třemi lety nabourala do vysílání České televize, tentokrát varuje před tím, že nejen státní úřady o nás získávají čím dál podrobnější informace. Vše, co je zneužitelné, zneužito bude. Poučení z minulosti cituje dvoustránkový manifest Občan K., který nechtěl žádný z členů skupiny Ztohoven nijak komentovat. Na happening, který se konal vpodvečer 16. června v centru Prahy, přišly stovky lidí.

Podle skupiny se prostředky k ovládání jednotlivců neustále proměňují - dnes je člověk ovládán marketingem a reklamou. Představují mocenské tlaky, jež se už nepotřebují opírat o moc represivního státu. „Nejsme čísla, nejsme biometrické údaje, tak tedy nebuďme ani figurkami velkých hráčů na herním poli této doby,“ stojí na letáku, který byl v místnosti k dispozici.

Do našich životů prosakují skryté mocenské tlaky a za pomoci identifikačních čísel, biometrických údajů a monitorování veřejného prostoru získávají nezvaní hosté detailní přehled o našem soukromí. Chcete se dožít doby, kdy děti dostanou při narození podkožní čip namísto svých dokladů? ptá se sdružení ve svém manifestu.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Hlavní položkou nevelké výstavy s kafkovským názvem Občan K. jsou občanské průkazy členů skupiny s počítačově upravenými fotografiemi. Prolnutí obrazu dvou obličejů na průkazu totožnosti upozorňuje na temnou vizi nastíněnou v manifestu Občana K.: „Jednou budete kontrolováni tak důkladně, že se začnete bát vlastního obličeje.“

Skupina Ztohoven

Se svým dílem Mediální realita se stala v prosinci 2007 prvním vítězem soutěže NG 333, kterou vyhlašuje Národní galerie. V srpnu 2007 policie obvinila sedm členů skupiny z trestného činu šíření poplašné zprávy. Odvolací soud nakonec čin vyhodnotil jako pouhý přestupek. Správní řízení se přesunulo z trutnovského městského úřadu do Vrchlabí; tady úředníci ze spisu nezjistili, že by o přestupek šlo, a skupina Ztohoven nedostala žádný trest.

Člen skupiny výtvarník David Brudňák, působící pod pseudonymem Roman Týc, v listopadu přidělal na pamětní desku na Kaňkově paláci na Národní třídě v Praze, která připomíná události 17. listopadu 1989, plastiky s hajlujícíma rukama a s pěstmi se vztyčenými prostředníky. Celé dílo pak nazval Není co slavit. Policie případ vyšetřovala jako možnou propagaci nacismu, ale nakonec v něm neshledala žádné protiprávní jednání.