Zemřela Amy Winehouseová. Mladá a neklidná

Londýn - Populární britská zpěvačka Amy Winehouseová byla nalezena mrtvá ve svém domě v Camden na severu Londýna. O úmrtí hvězdy opředené drogovými skandály a dalšími zdravotními problémy informoval televizní kanál Sky News. Policie našla tělo 27leté zpěvačky včera v pět hodin odpoledne našeho času, příčina smrti ale zatím není známa. Zpěvaččinu smrt potvrdila její nahrávací společnost Universal, která vyjádřila hluboký zármutek nad nenadálou ztrátou nadané umělkyně. „Naše modlitby patří v této těžké době Amyině rodině, přátelům a fanouškům,“ píše se v prohlášení společnosti.

Zpěvačku v roce 2006 proslavilo album Back to Black, za které získala několik cen Grammy. Později ale měla vleklé problémy s alkoholem a drogami, které negativně ovlivnily její hudební kariéru. Naposledy v červnu v Bělehradě zřejmě v opilosti nezvládla úvodní koncert svého evropského turné. Následně ho celé zrušila. Loni v lednu odešla od britského soudu s dvouletou podmínkou za nepřístojnosti, jichž se dopustila během vánočního představení pro děti.

Amy Winehouseová
Amy Winehouseová

Winehouseová se narodila 14. září 1983 v Londýně do židovské rodiny jako nejmladší dítě lékárnice a taxikáře, který loni po vzoru své dcery vydal album swingových písní. Údajně už jako desetiletá vystupovala s rapovou skupinou a v 16 letech se vydala na sólovou dráhu zpěvačky.

Jako dvacetiletá vydala své první album Frank, k němuž si sama napsala texty a jež jí vyneslo velmi příznivé kritiky. Světový věhlas jí přineslo druhé a poslední album Back to Black, které vyšlo v roce 2006 a z něhož pochází úspěšný autobiografický hit Rehab. Za desku obdržela i šest nominací na Grammy Awards, z nichž pět proměnila ve vítězství - kategorie objev roku, nejlepší nahrávka roku (Rehab), nejlepší popové album, nejlepší popová zpěvačka a nejlepší píseň roku (Rehab), určenou autorům písně. Cen Grammy se ale v roce 2008 Winehouseová nestihla zúčastnit, protože jí kvůli drogám americké úřady původně odmítly vpustit do Spojených států.

Video Zemřela zpěvačka Amy Winehouseová
video

Zemřela zpěvačka Amy Winehouseová

V sedmadvaceti letech zemřela řada hudebních ikon

Kurt COBAIN (20. února 1967 - 5. dubna 1994) - Zpěvák a kytarista kultovní skupiny Nirvana byl jednou z vůdčích osobností nového alternativního rockového stylu grunge, který se na přelomu 80. a 90. let stal senzací. Desky se prodávaly po milionech, Cobain ale marně hledal lék na své deprese, smutek i pochybnosti. Nenalezl ho v heroinu ani v manželství se zpěvačkou Courtney Love, s níž měl dceru Frances Bean. V pátek 8. dubna 1994 byl ve venkovském sídle poblíž Seattlu nalezen mrtev. Střelil se do hlavy.

Jimi HENDRIX (21. listopadu 1942 - 18. září 1970) - Bývá označován za nejlepšího kytaristu všech dob, a to nejen pro instrumentální zručnost, ale zejména pro hudební novátorství. Extravagantní byl tento černošský kytarista i vystupováním a zjevem, koncertoval v pestrobarevných kostýmech a na kytaru hrál nejen rukou, ale i jinými částmi těla, někdy v leže, jindy ji měl za krkem nebo ji polil benzinem a zapálil. Zemřel v září 1970 v Londýně - podle lékařské zprávy se udusil zvratky ve spánku po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní.

Brian JONES (28. února 1942 - 3. července 1969) - Byl jedním ze zakládajících členů skupiny Rolling Stones, hrál na kytaru, foukací harmoniku a řadu dalších, někdy i exotických nástrojů. Postupně ale jeho postavení v kapele sláblo, což  Jones těžce nesl. V červnu 1969 skupinu opustil a měsíc poté, 3. července 1969, byl nalezen mrtvý na dně bazénu svého domu v jižní Anglii. Vyšetřovatelé tehdy dospěli k závěru, že jeho smrt byla důsledkem nešťastné náhody. Podle oficiální verze se utopil, když byl pod vlivem alkoholu a drog.

Janis JOPLINOVÁ (19. ledna 1943 - 4. října 1970) - Se svým naléhavým chraplavým hlasem, divokým projevem, záplavou dlouhých vlasů a rockerským stylem života se stala ikonou hnutí hippies. V roce 1966 začala v San Francisku vystupovat s lokální kapelou Big Brother & The Holding Company, se kterou uspěla na slavném festivalu v Monterey v „létě lásky“ roku 1967 a natočila první dvě alba. Poté se vydala na sólovou dráhu a se svojí doprovodnou skupinou zazářila v srpnu 1969 na legendárním Woodstocku. Odborníci ji dodnes řadí k nejvýraznějším bělošským bluesovým a rockovým zpěvačkám všech dob. Od počátku kariéry ji však provázely alkohol, cigarety a tvrdé drogy. Zemřela během natáčení alba Pearl, když se v hotelovém pokoji předávkovala heroinem.

Jim MORRISON (8. prosince 1943 - 3. července 1971) - Rockový bouřlivák, zakladatel, zpěvák a lídr americké skupiny The Doors. Charismatického muzikanta, básníka a filmaře proslavily kromě tvorby i nesčetné skandály, spojené s nadměrnou konzumací alkoholu a drog. V roce 1971, necelých šest let po založení kapely a nedlouho po nahrání jejich posledního alba L. A. Woman, se světem unavený Morrison uchýlil se svou životní láskou Pamelou do Paříže, kde byl v hotelu nalezen mrtev ve vaně. Podle oficiální zprávy zemřel na infarkt.