Zemřel mexický spisovatel Carlos Fuentes

Mexiko - Ve věku 83 let zemřel mexický spisovatel Carlos Fuentes. O literátově úmrtí informoval mexický prezident Felipe Calderón. Fuentes měl podle místního tisku problémy se srdcem, kterým podlehl v nemocnici. Autor více než čtyř desítek titulů patří k nejvýznamnějším představitelům hispanoamerické, respektive světové literatury.

V komunistickém Československu byl pro svůj kritický postoj k československým událostem v srpnu 1968 tehdejšími úřady zařazen mezi „ideologicky nevyhovující“ autory, kteří měli zůstat české čtenářské veřejnosti utajeni.

Do češtiny bylo dosud přeloženo několik jeho děl, mimo jiné román Smrt Artemia Cruze o situaci v porevolučním Mexiku, který mu zajistil mezinárodní věhlas. Fuentesovo jméno nese knihovna pražského Cervantesova institutu. V České republice byl naposledy v červnu 2007.

V roce 2008 Mexičan s dalšími spisovateli podepsal dokument odsuzující „očerňovací kampaň“, která byla podle spisovatelů vedena proti romanopisci českého původu Milanu Kunderovi obviněnému tehdy z údajného udavačství.

  • Gabriel García Márquez a Carlos Fuentes
    Gabriel García Márquez a Carlos Fuentes zdroj: ČTK
  • Carlos Fuentes
    Carlos Fuentes zdroj: ČTK