Upravené letadlo Boeing 737 MAX dokončilo první let s cestujícími

Zástupci médií si ve středu mohli jako první cestující vyzkoušet cestu upraveným strojem Boeing 737 MAX. Let zorganizovaly aerolinky American Airlines, aby ukázaly, že letadlo je bezpečné. Byl to první let s cestujícími od odstavení letounů z provozu před 20 měsíci, uvedla agentura Reuters.

Boeing 737 MAX společnosti American Airlines (archivní foto)
Zdroj: Reuters Autor: Joshua Roberts

Propagační let z Dallasu do Tulsy trval 45 minut. První komerční cesta s platícími cestujícími je naplánována na 29. prosince a dopravci a Boeing doufají, že se jim podaří získat zpět ztracenou důvěru pasažérů.

Nejprodávanější letadlo Boeingu bylo odstaveno z provozu v březnu 2019 po dvou vážných nehodách, při kterých přišlo o život celkem 346 lidí. Odstavení strojů je nejdelší takovou pauzou v dějinách komerčního letectví.

Středeční let byl od odstavení z provozu první, kdy strojem MAX cestoval někdo jiný než zástupci regulačních orgánů a zaměstnanců z odvětví. Nálada pasažérů, mezi kterými byl i reportér agentury Reuters, byla zdrženlivá.

Někteří cestující se během letu procházeli a povídali si mezi sebou, po přistání stroje následoval potlesk. Celkem bylo na palubě 90 osob, kromě novinářů také palubní personál a další zaměstnanci American Airlines. Vzhledem k současné pandemii covidu-19 měli všichni roušky.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil obnovit provoz letadel Boeing 737 MAX už 18. listopadu. Obnovení letů je ale podmíněno úpravami strojů a novým školením pilotů.

Hladký návrat stroje MAX do provozu je považován za zásadní pro pověst a finanční situaci Boeingu, který těžce zasáhlo nejen zastavení dodávek letadla, ale také koronavirová krize.

Pozitivní pro 737 MAX je i další středeční zpráva, že evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair se podle zdrojů chystají objednat 75 letadel 737 MAX.