Paušální daň budou moci využít živnostníci s příjmy až do jednoho milionu korun, schválila sněmovna

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné by mohli od příštího roku platit takzvanou paušální daň. Bude dobrovolná. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Vláda původně navrhovala limit osm set tisíc korun, sněmovna ale ve středu při závěrečném schvalování návrhu limit zvýšila. Podle odborníků je paušální daň výhodná pro bezdětné OSVČ.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Předloha nyní zamíří do Senátu. Hlasovalo pro ni 84 z 98 přítomných poslanců ze všech klubů. Piráti se zdrželi hlasování.

Pro příští rok by měla podle posledních informací činit paušální daň 5469 korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Pro příští rok měla být daň podle původních informací 5740 korun měsíčně, nakonec by měla být nižší. Důvodem podle ministerstva financí je, že měsíční odvod se odvíjí z průměrné hrubé mzdy pro rok 2021.

Ta bude proti původním odhadům nižší, a proto po aktuálním přepočtení vychází měsíční daňová a odvodová povinnost v rámci paušálního režimu na 5469 korun proti původně odhadované částce. Živnostník tak odvede měsíčně o 271 korun méně.

Schválené zvýšení limitu pro vstup do paušálního režimu tak nebude mít na měsíční odvod vliv. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné 2393 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 2976 korun a 100 korun na dani z příjmů.

„Díky navýšení složky odvodu sociálního pojistného budou odvádět vyšší důchodové pojistné, což povede posílením průběžného pilíře naopak k příznivému dopadu na důchodový systém. Možnost dobrovolného přispívání vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována,“ uvedlo již dříve ministerstvo financí. 

Paušální daň je podle odborníků výhodná pro bezdětné OSVČ

Zavedení paušální daně, které odsouhlasila sněmovna, je nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Pro většinu podnikatelů tak výhodná nebude, shodují se daňoví odborníci. Celkově ale paušální daň vítají s tím, že snižuje administrativu a je přijatelnou alternativou. Ministerstvo financí připravilo k paušální dani orientační kalkulačku.

Podle hlavního ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy by se paušální daň měla vyplatit zhruba 120 tisícům podnikatelů. Ke konci loňska byl v Česku zhruba jeden milion podnikatelů, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají.

„Paušální daň nepředstavuje finanční úsporu pro zhruba devadesát procent živnostníků. Její hlavní výhodou je jednoduchost, která ročně ušetří několik hodin papírování. Reálně si mohou polepšit pouze ti živnostníci, kteří mají nižší výdajové paušály, například ve výši čtyřicet procent, a jsou zároveň samoživitelé – tedy bez slev na vyživované děti či manželku,“ uvedl partner poradenské společnosti Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Typickým podnikatelem, kterému se paušální daň vyplatí, je podle manažerky daňového oddělen BDO Moniky Lodrové takový, který má podnikání jako hlavní činnost a využívá výdajový paušál 30, 40 nebo 60 procent. Zároveň ale nemá nárok na daňový bonus za vyživované děti.

„Pokud bude v realitě správa paušální daně probíhat tak bezproblémově, jak je nyní komunikováno ze strany ministerstva financí, jedná se dle mého názoru o poměrně zajímavou variantu pro OSVČ s příjmem do daného limitu. Koncept jim ušetří hodně času s ročními podáními a zároveň na odvodech mohou významně ušetřit,“ uvedla.

Nevyplatí se řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají 80% výdajový paušál

Paušální daň se podle Kovandy například nevyplatí řemeslníkům či zemědělcům, kteří využívají osmdesátiprocentní výdajový paušál. „Z těch živnostníků, kteří uplatňují šedesátiprocentní výdajový paušál, se paušální daň vyplatí hlavně těm s vyššími příjmy, kteří zároveň nemají děti ani manželku,“ uvedl.

Nejvýhodnější je pak podle Kovandy pro mnohé živnostníky, kteří uplatňují 40procentní výdajový paušál. „Například bezdětný živnostník s ročními tržbami 800 tisíc korun, který právě uplatňuje čtyřicetiprocentní paušál, díky přechodu na paušální daň ušetří na odvodech státu 7001 korun měsíčně čili 84 012 korun ročně,“ upozornil. Dodal, že peníze v tomto případě ušetří i s daňovou slevou na děti.

Hospodářská komora schválení paušální daně ocenila. Komora ji poprvé představila v roce 2016 jako nástroj, jak živnostníkům ulevit od administrativy. Upozornila, že daň od začátku koncipovala jako alternativní dobrovolnou možnost.

„Pro některé OSVČ může znamenat vyšší odvody, nicméně přitažlivost paušální daně spočívá v jednoduchosti a nižší administrativě včetně té spojené s kontrolami a pokutami,“ uvedla komora. Dlouhodobě podle ní může mít i pozitivní dopad na státní rozpočet, protože některé podnikatele tento nástroj může přesvědčit k placení daní.