Airbus oproti Boeingu zvyšuje zisk. Dodá ale nejspíš méně letadel, než plánoval

Evropskému výrobci letecké techniky Airbus stoupl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o tři procenta na 989 milionů eur (25,3 miliardy korun). Výnosy však klesly a firma současně ve svém středečním prohlášení snížila celoroční plán dodávek komerčních letadel kvůli zpoždění výroby v nově rozšířené továrně v Německu. Hlavní konkurent Airbusu, americký Boeing, se zase potýká s problémy kvůli letadlům 737 MAX a výrazně mu zisk propadl.

Airbus A350-1000
Zdroj: Reuters Autor: Pascal Rossignol

Očištěný provozní zisk stoupl o dvě procenta na 1,6 miliardy eur. Výnosy však klesly o jedno procento na 15,3 miliardy eur. Nižší výnosy podle firmy způsobily hlavně nižší dodávky komerčních letadel, které smazaly příznivý vliv vývoje směnných kurzů a růst v divizi obranné a vesmírné techniky.

Airbus se téměř dva roky potýká se zpožděním výroby nové verze letadel A321 v továrně v Hamburku. Generální ředitel přední leasingové firmy Air Lease Corp John Plueger ve středu na konferenci Airfinance Journal Asia Pacific 2019 prohlásil, že situace zatím nevykazuje žádné známky zlepšení.

Za celý rok asi dodá Airbus méně letadel, než původně plánoval

Společnost uvedla, že nyní očekává za celý rok dodávku kolem 860 letadel místo původně plánovaných 880 až 890 letadel. Aby Airbus dosáhl i tohoto nižšího cíle, musí v posledním čtvrtletí dodat zákazníkům 289 letadel, což je o něco méně než rekordních 297 letadel, které dodal ve stejném období loni, upozornila agentura Reuters.

Airbus o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly dlouhodobě soupeří s americkým konkurentem Boeing. Ten ve třetím čtvrtletí zaznamenal propad zisku o 51 procent na 1,17 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun) kvůli dopadům přerušení provozu letounů 737 MAX po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.