Počet obyvatel Česka v prvním pololetí vzrostl skoro o 20 tisíc, dětí se ale narodilo méně

Počet obyvatel Česka se v prvním pololetí zvýšil o 18 841 na 10,669 milionu lidí.  Veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace, které vévodí občané Ukrajiny. Znovu se totiž narodilo méně lidí, než ve stejném období zemřelo. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

„Prostřednictvím zahraničního stěhování vrostla česká populace v prvním pololetí letošního roku o 20,9 tisíce osob. Přes 40 procent tohoto salda tvořili občané Ukrajiny, kterých se přistěhovalo 11,7 tisíce, a naopak vystěhovalo 3,1 tisíce,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Ze zahraničí přišlo do Česka v prvním pololetí více než 34 tisíc lidí, přes 13 000 obyvatel naopak odešlo.

Ke zvýšení počtu obyvatel Česka přispěli kromě Ukrajinců hlavně Slováci a občané Ruska a Rumunska. „Naše země je pro cizince atraktivní díky extrémně nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám,“ uvedl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Dodal, že pokud bude počet obyvatel růst stejným tempem i nadále, bude mít Česko do deseti let 11 milionů obyvatel.

Za šest měsíců letošního roku se narodilo 54 735 dětí, o 1800 méně než loni. Meziročně klesl také počet zemřelých, a to o 1600 na 56 836 lidí. Nejvíce zemřelých bylo ve věku 85 až 89 let.

Nejlidnatějším krajem zůstávají střední Čechy, které na konci června měly 1 377 179 obyvatel. Za první pololetí tak do regionu přibylo 7847 lidí, což byl nejvyšší přírůstek z celé země. Nejméně lidí žije v Karlovarském kraji: 294 794. Karlovarský kraj byl zároveň jedním z pěti regionů, kde se počet obyvatel v první polovině roku snížil. V poměru k počtu obyvatel byl pokles nejvýraznější v Moravskoslezském kraji.

Svateb více, počet rozvodů klesl

Podíl dětí narozených mimo manželství, který loni poprvé po dvaceti letech klesl, se v letošním prvním pololetí meziročně dále snížil na 48,2 procenta. Nejvíce miminek, více než jednu pětinu, přivedly na svět ženy ve věku 29 až 31 let.

V letošním prvním pololetí mírně přibylo sňatků. Od začátku roku do konce června jich bylo 22 433, o necelých šest stovek více než ve stejném období loňského roku. Počet rozvodů naopak meziročně klesl na 12 155.