Zaplatit bez omezení kartou? Službu zaváděla Česká pošta čtyři roky, teď už to jde všude

Česká pošta od pondělí umožňuje placení kartami VISA a MasterCard na všech zhruba 3200 pobočkách. Dosud to bylo možné jen na 750 poštách. Podle vedení státního podniku se tím pošta přizpůsobuje potřebám zákazníků, kteří jsou zvyklí platit bezhotovostně. Na poskytování finančních služeb dlouhodobě spolupracuje s ČSOB.

Video Studio ČT24
video

Šéf České pošty Roman Knap o platbě kartou

Generální ředitel České pošty Roman Knap při úterním představení služby v jedné z nejmenších poboček v Řitce u Prahy poukázal na pozitivní efekt pro zákazníky i pro personál, kterému ubude manipulace s hotovostí.

Na dotaz novinářů, proč změna nepřišla dřív, uvedl, že za dřívějších podmínek by se po rozšíření na všechny pobočky staly některé služby a produkty ztrátovými. „Vyjednávání lepších podmínek zabralo nějakou dobu a nyní mohu říct, že už to jde,“ dodal Knap.

Podle obchodního ředitele České pošty Martina Vránka byla dosud překážkou vybavenost terminálů – technologii na přepážkách se ale již ve spolupráci s ČSOB podařilo změnit. Bylo nutné instalovat nové terminály na pobočky, které jimi dosud vybaveny nebyly, a rovněž obměnit přístroje.

Zákazníci mohou ke svým platbám využít karty VISA a MasterCard vydané kteroukoliv bankou bez omezení. V minulosti byly vybrané pošty vybaveny dvěma terminály – jeden umožňoval platby kartami ČSOB a druhý ostatní transakce, což klienty omezovalo a znesnadňovalo i práci na pobočkách, přičemž některé pošty disponovaly pouze terminály ČSOB.

Aby se mohlo platit kartami na všech poštách, byly terminály od loňského listopadu do letošního června instalovány do pobočkové sítě.

Dluh z minulosti

O rozšíření terminálů pro platby kartami VISA a MasterCard na všechny pobočky se hovořilo už v roce 2017 za minulého generálního ředitele Martina Elkána. Pošta jimi začala vybavovat vybrané kamenné pobočky v září 2015. 

„Česká pošta nezavádí žádnou technologickou novinku, ale dorovnává resty z minulosti. Pro mě je důležité, aby zákazníci měli k dispozici služby, které odpovídají dnešní době. A mezi ně platba kartou patří,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) letos v únoru.