Sazby hypoték v květnu dál klesaly. Trh se začíná vzpamatovávat z propadu

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu znovu klesla na 2,80 procenta z dubnových 2,85 procenta. Sazby tak klesly už čtvrtý měsíc v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, kdy činila 1,77 procenta. 

Video Události
video

Události ČT: Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc

Nízké sazby přilákaly do bank více klientů než v dubnu. Celkem bylo během května sjednáno 6977 hypoték, o 582 více než než v předchozím měsíci. Lidé si sjednali hypotéky za 15,927 miliardy korun, zhruba o 1,3 miliardy více než v dubnu. To je nejvyšší objemy od listopadu loňského roku.

„Díky akčním nabídkám průměrné úrokové sazby Hypoindexu během května klesly až na 2,8 procenta. Objem sjednaných úvěrů poprvé letos překonal 15 miliard korun, což by ještě loni znamenalo velmi špatný měsíc, avšak letos jde o rekordní objem,“ uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl. Proti loňskému květnu počty sjednaných hypoték klesly o 842 a objem o 0,83 miliardy korun.

Propady hypotečního trhu za prvních pět měsíců jsou proti roku 2018 a zejména roku 2017 obrovské, doplnil poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Podle propadu v kusech je vidět, že na hypotéku skutečně dosáhne méně žadatelů. „A na tom se moc měnit nebude. Podle objemu je vidět, že nemovitosti jsou podstatně dražší a průměrná hypotéka stále rychle roste,“ podotkl.

„Proti začátku roku se hypoteční trh začíná vzpamatovávat. Desetinový meziroční pokles nově sjednaných hypoték je po všech regulacích hypotečního trhu nad očekávání,“ uvedl ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich. Jedním z příznivých faktorů je vývoj úrokových sazeb, které přestaly růst a nabraly opačný směr.

Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

„Kvůli nízkému objemu nových hypoték nedosahuje mnoho zprostředkovatelů hypotečních úvěrů na odměny ke mzdě. Žalostnou situaci se bankéři snaží zvrátit snižováním úrokových sazeb. To však neřeší základní problém, který spočívá v příliš vysokých cenách nemovitostí. Mnoho lidí zkrátka nemá dost peněz, aby mohli nakupovat příliš drahé nemovitosti.“

Štěpán Křeček

hlavní ekonom BH Securities

Podle něho se v červnu pravděpodobně dočkáme obdobných čísel nově sjednaných hypoték jako v květnu. „Přes léto pak nastane mírný útlum, což je vzhledem k prázdninám a dovoleným logické. Aktuální vývoj sazeb nenasvědčuje tomu, že by se ceny hypoték razantně měnily,“ dodal.

Hlavním důvodem rostoucího objemu hypoték jsou podle hypotečního specialisty společnosti ChytryHonza.cz Daniela Horňáka klesající sazby a tím zlevňující hypotéky. „Již nyní se můžeme dostat u pětileté fixace na sazbu 2,49 procenta. V letních měsících nepředpokládám výraznější nárůst sazeb,“ poznamenal.

Hypotéky pod dohledem ČNB

Hypoteční trh už v současnosti svazují doporučení České národní banky, která určují, že lidé nemohou dostat stoprocentní hypotéku a banky musí také zohledňovat klientovy příjmy. Trh by v budoucnu mohla ještě ovlivnit novela zákona o ČNB, které by změna legislativy přinesla větší pravomoc regulovat poskytování hypoték.

„Naštěstí máme disciplinované banky, které se řídí doporučeními ČNB, nicméně máme tu i řadu poboček, může jich přibýt, které se tím řídit nemusí a může se nám také rozrůst nebankovní sektor, takže je určitě dobré mít nastavená kritéria,“ poznamenala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podporu má novela i na ministerstvu pro místní rozvoj. Podle šéfky resortu Kláry Dostálové (za ANO) je správné, aby ČNB získala více pravomocí, aby mohla do hypotečního trhu zasahovat.

Novela ale mění víc věcí, měla by také zvýhodnit půjčování peněz na bydlení pro mladé do 36 let. Mladí žadatelé by mohli mimo jiné opět dosáhnout na stoprocentní hypotéku, teď musí mít minimálně 10 procent ceny nemovitosti našetřeno.

Zákon pak zavádí i pokuty pro banky, které limity centrálních bankéřů poruší. Novela bude muset teď projít sněmovnou, ovšem podle opozice je zbytečná.

„Podle všeho, co víme, tak naprostou většinu, ne-li všechny hypotéky poskytují regulované společnosti, které to doporučení dodržují a není tak důvod zákonné povinnosti nějak rozšiřovat,“ vysvětluje odmítavý postoj člen sněmovního rozpočtového výboru Tomáš Martínek (Piráti). Místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček je zase připraven navrhnout zamítnutí novely už v prvním čtení. „My ten zákon rozhodně odmítáme,“ dodal.

Jasnou podporu nemá vládní návrh ani u koaliční ČSSD. „Nedomnívám se, že bychom měli tento zákon přijímat, myslím si, že naprosto stačí doporučení ČNB,“ říká člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Dostupnost bydlení ale neomezují jen nová pravidla hypoték, ale i nedostatek bytů. Ceny nemovitostí v Česku navíc pořád stoupají. Podle centrálních bankéřů jsou dokonce nadhodnocené. Byty tak podle nich stojí až o 15 procent víc, než by doopravdy měly stát.