Zdražování bydlení v posledních patnácti letech předstihlo růst průměrné mzdy

6 minut
Události: Jak se zdražovalo v posledních letech
Zdroj: ČT24

Ceny bytů v Praze rostou rychleji než příjmy. Vychází to z aktuálního srovnání, které zpracovali statistici. Za posledních patnáct let byty v hlavním městě zdražily téměř 2,5 krát, jinde to byl dvojnásobek. Průměrná mzda se přitom od roku 2005 o tolik nezvedla. Zdražovaly ale i energie, jako jsou zemní plyn, elektřina nebo vodné a stočné. V porovnání s tím byl nejmenší nárůst u potravin.

Například bytové domy v Praze-Suchdole byly dokončené v roce 2000. Tehdy se tu metr čtvereční prodával za 25 tisíc korun a běžná garsonka vyšla zhruba na 800 tisíc korun. Nyní se tu prodává dvougarsoniéra za skoro 88 tisíc korun za metr čtvereční.

„Dnes se dostáváme ke čtyřnásobným cenám,“ uvedl ředitel sektoru prodeje nemovitostí Ekospolu Zdeněk Buček.

Vývoj cen v bydlení
Zdroj: ČT24

Potraviny zdražovaly nejpomaleji

V roce 2000 se lidé museli vyrovnat se skokovým zdražením zemního plynu. Zdaleka ale nešlo o poslední zdražování. Obecně spočítáno, ceny energií se za uplynulých 18 let zvedly na víc než dvojnásobek.

Ceny energií
Zdroj: ČT24

Ve srovnání s energiemi a cenou bytů zdražily potraviny nejméně. Zhruba o 40 procent. Ceny šly nahoru například u těstovin, hovězího, rýže nebo točeného piva.

Důležitější pohled pro život však nabídne až porovnání vývoje cen a například vývoje mezd. Z toho pak vyplyne, co si lidé opravdu mohou koupit, jaká je jejich kupní síla. Zatímco v roce 2000 byla průměrná mzda v Česku 13 219 korun, loni ve třetím čtvrtletí pak 31 516 Kč.  

Vývoj průměrné mzdy
Zdroj: ČT24

V roce 2006 si tak lidé mohli koupit za průměrnou mzdu 743 kilogramů banánů, loni již 1158. Tedy příznivý vývoj. Ještě lepší to bylo u cukru: z 964 kilo na 2605. Více bylo možné koupit také brambor nebo mléka.

U některých potravin to ale neplatí, například u hovězího. V roce 2006 stačily příjmy na 159 kilo, loni už jen na 141. A podobné je to u těstovin, těch se dá pořídit o 150 kilo míň.

Vývoj kupní síly u potravin
Zdroj: ČT24
Ceny potravin
Zdroj: ČT24

S velmi příznivým vývojem mezd v posledních letech a celkově silným rozvojem české ekonomiky se mění také postoj Čechů k půjčování. Více si berou úvěry na běžné věci, více si věří, že zvládnou i splácení. 

Zkušenost s nákupem zboží nebo služeb na úvěr má podle České bankovní asociace až 60 procent lidí. A 65 procent z nich stále ještě nějaký úvěr splácí. Odborníci ale před přílišným zadlužováním varují.

Úvěr si Češi nejčastěji berou na nákup automobilu či motocyklu (29 %) nebo na nákup spotřební elektroniky (20 %). Potvrzuje to i obchod s počítači a elektronikou Alza.cz. „Zájem zákazníků o nákup na splátky, odloženou splatnost nebo v rámci pronájmu dlouhodobě roste. Spojíme-li všechny tyto finanční služby dohromady, pak meziroční nárůst těchto služeb činí v ČR 44 procent,“ uvedla tisková mluvčí obchodu Patricie Šedivá. 

Na co se Češi zadlužují
Zdroj: ČT24

Výše průměrného dluhu byla loni 28 500 korun. Ve srovnání s rokem 2017 to bylo o dvanáct stokorun méně. I přesto zadlužení domácností jen na spotřebu přesáhlo – podle České národní banky – na konci loňského roku 298 miliard korun.

„Malých mikropůjček před výplatou je méně. Lidé se cítí, že mají příjem a že práce bude nadosmrti. Může se to obrátit a je dobré si tvořit nějakou finanční rezervu,“ uvedl ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 15 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 16 hhodinami

Orbán pohrozil blokováním rozpočtu EU. Od Bruselu chce zmrazené peníze

Maďarská vláda nepodpoří nový sedmiletý rozpočet Evropské unie, dokud Brusel zemi neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů. V sobotu to prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán v každoročním projevu v rumunském Sedmihradsku, kde žije maďarská menšina.
včeraAktualizovánovčera v 15:39

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
25. 7. 2025Aktualizováno25. 7. 2025

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
25. 7. 2025

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
24. 7. 2025

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
24. 7. 2025

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
24. 7. 2025Aktualizováno24. 7. 2025
Načítání...