Bývalý šéf Nissanu Ghosn popřel obvinění japonské automobilky

Bývalý předseda správní rady Nissanu Carlos Ghosn, který byl začátkem týdne zadržen kvůli podezření z finančních machinací, popřel vznesená obvinění. Informovala o tom v neděli japonská televize NHK. Ghosn čelí obvinění, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech.

Šéf automobilové aliance Renault-Nisssan Carlos Ghosn
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michel Euler

V pondělí Ghosna zadržela tokijská prokuratura a ve čtvrtek ho správní rada Nissanu odvolala z postu svého předsedy. Ghosn podle kontrolních orgánů automobilky v průběhu pěti let zatajil příjmy v objemu pěti miliard jenů (zhruba miliarda korun). Za jeho údajné prohřešky hrozí 64letému podnikateli až deset let vězení nebo pokuta deset milionů jenů (dva miliony korun), případně obojí.

Ghosn stál doposud rovněž v čele francouzské automobilky Renault. Správní rada Renaultu jej na úterním zasedání neodvolala, řízení firmy ale svěřila prozatímní správě.

Správní rada Nissanu se na čtvrtečním zasedání usnesla, že dlouholetá aliance s Renaultem zůstane prozatím „beze změn“. Aliance od roku 2016 zahrnuje rovněž japonskou automobilku Mitsubishi. Všechny tři automobilky jsou vzájemně majetkově propojené.