Dukovany ukončily odstávku čtvrtého bloku. V provozu je opět celá elektrárna

Jaderná elektrárna Dukovany ukončila neplánovanou odstávku čtvrtého bloku způsobenou kontrolou jednoho z cirkulačních čerpadel. Elektřinu začal blok znovu dodávat do sítě v 06:48 a na plný výkon se dostane během pátku, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V provozu tak jsou znovu všechny čtyři bloky Dukovan.

Ve čtvrtém bloku energetici kontrolovali jedno z šesti hlavních cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh vody v primárním okruhu. Průběžné kontroly měření teploty, tlaku nebo průtoku totiž vykazovaly změny některých parametrů. Důkladnější kontrolu tak ČEZ provedl, aby se vyhnul případné závadě na zařízení.

Kontrolu a servis čerpadla dokončili odborníci v úterý. Následovaly tlakové zkoušky a předepsané testy zařízení. Štěpná reakce v reaktoru byla obnovena ve čtvrtek odpoledne, uvedl mluvčí.

„Přestože se nejednalo o poruchu, postupujeme konzervativně. Rozhodnutí preventivně zařízení zkontrolovat hodnotím jako správné,“ uvedl ředitel divize jaderné energetiky ČEZu Bohdan Zronek.

Odstávek bylo letos více, očekávaných i neplánovaných

Čtvrtý blok Dukovan byl kvůli tomu letos krátkodobě odstaven už podruhé. V dubnu stál devět dní v souvislosti s kontrolou zařízení sekundární části potrubí parogenerátoru. Ze stejného důvodu byl následně krátce odstaven i blok číslo tři. Plánované odstávky spojené s výměnou části jaderného paliva se letos zatím v Dukovanech uskutečnily dvě. Týkaly se druhého a prvního bloku, každý z nich stál přes 50 dní.

Dukovanská elektrárna s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. V blízké budocunosti by se mohly Dukovany rozšířit. Státní energetická koncepce počítá s výstavbou jednoho až dvou jaderných bloků v Dukovanech i v Temelíně. Podle dosavadních vyjádření politiků má přednost výstavba ve starší elektrárně Dukovany. Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje ale brzdí nejasnosti o způsobu financování.