České dráhy zaplatí pokutu 200 tisíc korun, potvrdil antimonopolní úřad

České dráhy nezákonně změnily smlouvu na dodávky elektrických vlaků a zaplatí za to pokutu 200 tisíc korun, rozhodl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. V zakázce na 15 třívozových elektrických jednotek byl podle něj porušen zákon o veřejných zakázkách. Rozhodnutí antimonopolního úřadu nyní prozkoumají právníci Českých drah.

České dráhy
Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

Zákon podnik porušil podle ÚOHS v červnu 2012 uzavřením dodatku k původní kupní smlouvě se společností ŠKODA VAGONKA a. s. z roku 2011. Dodatek měnil ustanovení týkající se smluvní pokuty v tom smyslu, že dráhy nově nebyly oprávněny požadovat pokutu za prodlení s dodávkou jednotlivé jednotky. 

„Dodatkem došlo k podstatné změně smlouvy,“ uvedl Rafaj. Zadavatel zakázky podle úřadu může udělat jen takové změny smlouvy, které nejsou podstatné. „Vybraný dodavatel byl změnou provedenou dodatkem zvýhodněn oproti jiným konkurenčním uchazečům,“ dodal Rafaj.

Podle Českých drah ale k žádnému porušení zákona nedošlo. „Rozhodnutí ÚOHS analyzujeme a ve lhůtě pro podání opravného prostředku zvolíme odpovídající postup,“ řekl mluvčí dopravce Radek Joklík.