Za pouhé dva dny ztratily akcie Mitsubishi třetinu hodnoty

Automobilka Mitsubishi má v Japonsku problém, který hned tak nepomine – manipulace s testy spotřeby. Mluvčí tamní vlády uvedl, že považují kauzu za „mimořádně závažnou“. Vláda dala najevo, že bude ve vyšetřování případu postupovat přísně. Tokijská burza ve čtvrtek musela zastavit obchodování s akciemi firmy. Za dva dny přišla automobilka o třetinu hodnoty akcií.

Japonské úřady uskutečnily razii na závodě Mitsubishi ve městě Okazaki, uvedla BBC. Firma ve středu oznámila, že její zaměstnanci manipulovali u některých modelů s testy spotřeby paliva. Problém se týká asi 625 tisíc vozů, vesměs minivozů, které pro Mitsubishi dodával konkurenční Nissan Motor a které se prodávají jen v Japonsku.

„Zákazníky, kteří si ty dotčené modely zakoupili, patřičně odškodníme.“

Tetsuro Aikawa

prezident Mitsubishi Motors

Japonská vláda to považuje za mimořádně závažný případ. Úřady firmě přikázaly, aby do 27. dubna předložila kompletní zprávu o případu. „Na základě faktů, které budeme mít z prohlídky a ze zprávy, kterou nám společnost dodá, bychom chtěli zjistit rozsah nesrovnalostí co nejdříve,“ uvedl šéf úřadu vlády Jošihide Suga.

„Situaci budeme řešit přísně, chceme se ujistit o bezpečnosti těchto aut.“

Jošihide Suga

šéf úřadu japonské vlády

Analytik Akira Kišimoto, který zkoumá automobilový trh u banky JPMorgan, odhaduje, že případ by mohl Mitsubishi přijít na více než 50 miliard jenů (přes deset miliard korun). Vedle odškodnění zákazníků a nákladů na výměnu součástek bude cena zahrnovat i kompenzaci pro Nissan, který na manipulace přišel.

„Jsme si vědomi toho, že tento problém může vyvolat znepokojení u některých našich zákazníků. Každopádně bych chtěl všechny ujistit, že se nesprávně prováděné testování spotřeby paliva týká pouze modelů vyráběných pro Japonsko a prodávaných výhradně na tomto trhu.“

Martin Krob

generální ředitel zastoupení Mitsubishi v ČR

Zahlcená burza, s akciemi Mitsubishi se neobchoduje

Skandál, který připomíná prohřešek Volkswagenu, se už odrazil na stavu akcií Mitsubishi. Tokijská burza zastavila jejich obchodování, protože kvůli zahlcení prodejními příkazy se s nimi neuskutečnil jediný obchod.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy v 16: Japonské úřady provedly razii v automobilce Mitsubishi

Pokud se s akciemi firmy na tokijské burze neuskuteční za den obchod, považuje burza za platný kurz cenu indikovanou v obchodních příkazech, která ve čtvrtek klesla o maximálně povolených 20 procent na 583 jenů, což bylo nové rekordní minimum. Za dva dny tak akcie Mitsubishi ztratily třetinu hodnoty, což představuje ztrátu celkem 2,5 miliardy dolarů (60 miliard korun).

Firma už pozastavila výrobu a prodej modelů eK, eK Space a Dayz Roox, kterých se manipulace týkaly. Jde o takzvané minivozy s objemem motoru do 660 kubických centimetrů pro domácí trh. Automobilka Mitsubishi se již několik let snaží získat zpět důvěru zákazníků, o kterou přišla po skandálu se závadami na počátku tohoto století. Skandál vypukl poté, co se ukázalo, že od 70. let zatajovala u svých vozů řadu problémů.