Daňové slevy pro rodiny s více dětmi prošly. Začnou zřejmě platit už letos

Sněmovna schválila daňové zvýhodnění na druhé dítě o stokorunu měsíčně. Na třetí a další dítě se zvýší o 300 korun měsíčně. Daňové slevy by měly platit už od začátku letošního roku. Pro rodiny s jedním dítětem předloha výši slevy nemění. Schválenou novelu zákona o daních z příjmů nyní posoudí Senát.

Poslanci novelu schválili v úpravě rozpočtového výboru tak, aby poplatníci mohli změny uplatnit za celé zdaňovací období bez ohledu na to, kdy bude norma účinná, tedy zpětně.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zdůraznil, že nový zákon se bude týkat už letošního zdaňovacího období. „Znamená to další výrazný postup z hlediska podpory rodin s dětmi,“ řekl. S dalšími úlevami se počítá i v příštím roce, třetí rok za sebou. Postupnost těchto kroků zdůvodnil premiér nutností brát zřetel na s tím spojené výpadky ve státním rozpočtu a na nutnost snižovat jeho schodek. 

Video Studio ČT24
video

Sobotka i Gazdík vítají vyšší daňové slevy na děti

Sobotka i Gazdík vítají vyšší daňové slevy na děti

Poslanecká sněmovna: Změny daní

Zvýšení slev na děti přivítal i místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 - S). „Stát by měl podporovat rodiny, zejména s malými dětmi. Zvláště v těžkých dobách, kdy Evropa vymírá. Prorodinná politika může České republice i dalším státům výrazně pomoci.“

Daňové zvýhodnění na děti vzrostlo už od loňska, a to u druhého dítěte o 200 korun měsíčně a u třetího a dalšího o 300 korun měsíčně. Zvyšování slev je součástí koaliční dohody.

Přirážka na vysoké příjmy zůstane 

Opoziční občanští demokraté neuspěli s návrhem na zrušení sedmiprocentní solidární daňové přirážky u lidí s vysokými příjmy.

Poslanci neschválili ani další návrh ODS, podle kterého by si všichni živnostníci mohli opět uplatňovat daňové slevy na manželku a dítě. Jde zejména o podnikatele, kteří využívají výdajové paušály. Koalice o tom sice uvažuje, ale s omezením.