Erste si připsala zisk přes 26 miliard. Hlavně díky České spořitelně

Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která ovládá Českou spořitelnu, po předloňské ztrátě vykázala loni čistý zisk 968,2 milionu eur (26,2 miliardy korun). Provozní výnosy klesly meziročně o 1,5 procenta na 6,77 miliardy eur (183,2 miliardy korun). České spořitelně sice loni čistý zisk klesl meziročně o 5,2 procenta, nicméně stále činil 14,3 miliardy korun. Vedení Erste Bank navrhne za loňský rok dividendu půl eura (zhruba 13,5  korun) na akcii.

Generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl ocenil loňský pokles rizikových nákladů banky. „Prostředí úrokových sazeb zůstává výzvou a dopad je viditelný v poklesu našeho provozního zisku. Pozitivní stránkou je, že jsme dosáhli solidního růstu úvěrů v retailové i korporátní oblasti,“ dodal. Předloni banka hospodařila se ztrátou 1,44 miliardy eur (zhruba 39 miliard korun).

 

Provozní zisk se loni snížil o 6,1 procenta na 2,9 miliardy eur. Rizikové náklady, které představují ztrátu ze znehodnocení finančních aktiv nevykázaných do zisku nebo ztráty, klesly o 65 procent na 729,1 milionu eur.

Vedení Erste Bank navrhne za loňský rok dividendu půl eura (zhruba 13,5 korun) na akcii. Je to v souladu s předchozím prohlášením, že výplata se bude pohybovat v rozmezí 40 až 50 centů na akcii. Za rok 2014 banka dividendu nevyplatila. S akciemi Erste Group Bank se obchoduje na vídeňské, pražské a bukurešťské burze.

Erste překonala odhady

V samotném čtvrtém čtvrtletí banka zvýšila čistý zisk na 204 milionů eur ze 42 milionů o rok dřív. Výrazně tak překonala odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru čekali zisk 172 milionů eur. Erste tak na úrovni čistého zisku překonala odhady o 36 procent. Podle analytiků Patria Finance byly hlavním důvodem výrazně nižší než očekávané náklady na riziko, které meziročně klesly o 56 procent a o téměř deset procent překonaly očekávání trhu. „Mimo to, čistý zisk podpořila i super nízká úroveň zaplacené korporátní daně ze zisku, která dosáhla jen 1,6 milionů eur z důvodu rozúčtování odloženého daňového závazku,“ říkají analytici.

Pro letošek banka předpokládá, že trh bude nahrávat úvěrové expanzi, negativně ale budou působit nízké úrokové sazby. Podporu svého hospodaření banka očekává z prodeje podílu ve společnosti Visa za 127 milionů eur před zdaněním.

Čistý zisk České spořitelny odráží růst retailových i korporátních úvěrů

České spořitelně (ČS) sice loni čistý zisk klesl meziročně o 5,2 procenta, nicméně stále činil 14,3 miliardy korun. Své mateřské firmě Erste tím tak dopomohla z větší části k jejímu zisku. Erste je hlavním akcionářem ČS, a to z 98,97 procenta. 

Důvodem pro pokles čistého zisku u České spořitelny byly klesající provozní výnosy a mírný růst provozních nákladů. Provozní zisk byl loni meziročně nižší o 7,6 procenta, činil 21,2 miliardy korun. „Provozní výnosy se snížily v důsledku přetrvávajících nízkých tržních úrokových sazeb, kde ani zrychlený růst úvěrů nedokázal zvrátit negativní vývoj čistého úrokového výnosu,“ okomentovala výsledky banka. Za růstem provozních nákladů jsou mimo jiné investice do vývoje nových digitálních aplikací.

Video Studio ČT24
video

Erste si připsala zisk, hlavně díky České spořitelně

 

Čistý zisk České spořitelny ale odráží silný růst retailových i korporátních úvěrů. Klientské úvěry v hrubém vyčíslení vzrostly o 5,9 procenta na 548,8 miliardy korun. Vklady se meziročně zvýšily o 4,9 procenta na 713,8 miliardy korun. Bilanční suma vzrostla o 6,3 procenta na 959,6 miliardy korun.

Poměr nákladů a výnosů se loni zvýšil na 46,8 procenta ze 44,3 procenta o rok dřív. Provozní náklady spořitelna v loňském roce zvýšila o 1,9 procenta na 18,6 miliardy korun. Provozní náklady zahrnují také příspěvek do Fondu pojištění vkladů, který poprvé překročil hranici jedné miliardy korun, oproti roku 2014 narostl příspěvek o osm procent v souvislosti s nárůstem objemu pojištěných vkladů. Čistý výnos z poplatků a provizí poklesl o 9,3 procenta na 10,3 miliardy korun.

Celkový pokles je podle banky způsoben zejména tím, že klienti využívají levnější formy služeb a výhodné produkty, včetně speciálních cenových programů a balíčků.