Senát se staví za obce, chce jim zvýšit daňové příjmy o miliardy

Hospodářský výbor Senátu nedal na nesouhlas ministerstva financí a jednomyslně senátorům doporučil schválit zvýšení daňových příjmů pro obce v řádu miliard korun. Obdobné doporučení přijal i výbor pro veřejnou správu. Horní komora má o návrhu rozhodovat ve středu. Pokud jej schválí, navýšení příjmů obcí z vybrané daně z přidané hodnoty (DPH) bude muset znovu projednat Sněmovna.

Poslanci totiž před časem podobný návrh smetli ze stolu. V Senátu ale zasedá řada komunálních politiků, hlas místních samospráv tak v něm rezonuje mnohem silněji. Ministerstvo financí má nicméně připravenu kompromisní variantu, která počítá se strukturální změnou rozdělování výnosů DPH.

Příjmy obcí chtějí senátoři vylepšit v rámci novely o rozpočtovém určení daní, která má podle vládní verze zajistit zvýšení příjmů krajům od příštího roku zhruba o 3,5 miliardy korun. Kraje nyní získávají z vybrané DPH 7,86 procenta, nově by měly mít 8,92 procenta. Příjmy krajů z daní by se tak vrátily do stavu před rokem 2011, kdy byl podíl krajů na daňových výnosech snížen.

Video Studio ČT24
video

Senátní hospodářský výbor doporučil vyšší příjmy pro obce

Senátní hospodářský výbor doporučil vyšší příjmy pro obce

Zprávy v 16: Další senátní výbor se zastal obcí v otázce rozdělení příjmů z daní

Senátoři toto zvýšení chtějí zachovat. Obcím ale chtějí od roku 2017 přilepšit o zhruba dvě miliardy korun, v roce následujícím pak o sedm miliard korun. Návrh předpokládá zvýšení podílu obcí na DPH ze současných 20,83 procenta na 21,4 procenta v přespříštím roce a na 23,58 procenta v roce následujícím.