S druhým pilířem je definitivní konec

Praha – Ke konci příštího roku definitivně skončí druhý pilíř důchodového systému, rozhodla vláda. Od ledna 2016 už by nemělo být možné v pilíři spořit a peníze by měli účastníci dostat zpět do konce roku. Už na konci dubna sněmovna schválila novelu, která uzavírá fondy pilíře pro nové klienty.
Video Druhý pilíř definitivně skončí
video

Druhý pilíř definitivně skončí

Druhý pilíř definitivně skončí

z12, 18.5.2015

ODS: Vláda ruší pilíř, ale nemá alternativu

Potůček: Důchodový systém je živý organismus

Brífink po jednání vlády

Důvodem, proč už nemůže nikdo vstoupit do druhého pilíře, i když bude zrušen až k příštímu roku, je snaha zamezit spekulativním snahám přihlásit se na poslední chvíli do systému a získat případné výhody od státu. 

„Vláda dnes udělala definitivní tečku za druhým pilířem důchodového systému, nepovedeným experimentem pravicových vlád, o který byl mizivý zájem a který se ukázal pro důchodový systém jako slepá ulička,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Druhý pilíř je dobrovolný a spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého.

  • Střadatelé, kterým skončí druhý pilíř, si mohou vybrat ze tří možností. Buď si nechají peníze převést na bankovní účet, nebo jim přijdou prostřednictvím složenky, nebo je převedou na tradiční penzijní připojištění. Vložené prostředky jim budou penzijní fondy vyplácet od poloviny října do konce roku 2016. „Pokud účastník nezareaguje na výzvu penzijní společnosti k volbě způsobu vypořádání prostředků, penzijní společnost převede tyto prostředky na určený účet správce pojistného a následně na osobní daňový účet účastníka,“ uvádí předkládací zpráva k návrhu.

Materiál dále uvádí, že „pokud si bude chtít účastník druhého pilíře zachovat procentní výměru státního důchodu, jako by účastníkem II. pilíře nebyl, doplatí si individuálně pojistné na důchodové pojištění.“ K tomu může využít například i vyplácené peníze z druhého pilíře.

Jmenování vlády Petra Nečase (2010)
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Druhý pilíř zavedla někdejší pravicová vláda Petra Nečase (ODS) s tvrzením, že objem peněz na důchody díky němu poroste. Sociální demokraté už tehdy avizovali, že až budou ve vládě, druhý pilíř zruší. Jeho autoři říkají, že právě tato rétorika způsobila malý zájem o vstup do fondů. Současná pravicová opozice vytýká vládní koalici to, že nenabídla žádnou alternativu.

Poté, co Sobotkův kabinet oznámil, že druhý důchodový pilíř zruší, přestali do něj lidé prakticky ihned vstupovat. Penzijní reformu zatím využilo zhruba 83 tisíc lidí, kteří převedli ze státního systému do soukromých fondů téměř 1,5 miliardy korun. Druhému pilíři moc nepomohlo ani podzimní oznámení vlády, že střadatelé obdrží nejen všechny peníze, které ze svého vložili, ale i celou státní podporu.

  • "Všichni vidíme, že ten druhý pilíř nijak nepomáhá tomu veřejnému. Naopak se odhaduje, že za celou dobu trvání druhého pilíře to odsaje z veřejných rozpočtů až 1,5 miliardy korun," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Kolik let stráví Češi v důchodu?
Zdroj: ČT24

Opozice ale pilíř, který sama zavedla, stále hájí. „Vláda ruší penzijní reformu předešlé politické reprezentace, aniž by přicházela s jakoukoliv vlastní alternativou. To je podle našeho názoru krajně neodpovědné jednání, při kterém vládní koalice ignoruje objektivní fakt stárnoucí společnosti a ohrožuje tak budoucí důchody zejména těch dalších generací,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Komunisté na druhou stranu se zrušením souhlasí. „KSČM požadovala rovněž ukončit nepovedený experiment. Nyní půjde o nalezení shody, jak doladit systém,“ sdělil Jiří Dolejš. Se zrušením pilíře se podle něj také snižuje riziko arbitráží vůči České republice.

Finance chtějí lákat do třetího pilíře

Se zrušením druhého pilíře navrhuje ministertsvo financí více zatraktivnit doplňkové penzijní připojištění, tedy takzvaný třetí pilíř. Lidi by mohlo nalákat například zrušení omezení věku účastníka systému, který je dnes stanoven na 18 let. Vedle toho chce rezort financí upřednostnit postupné vyplácení naspořených prostředků. „Navrhuje se tedy, aby i penze vyplácená po dobu delší než deset let byla stejně jako doživotní penze osvobozena od daně z příjmů,“ uvedlo ministertsvo. Zmírnit by se měly i přísné limity fondů pro investování a rozšířit okruh investičních nástrojů.

Zrušení druhého pilíře bude podle důvodové zprávy stát penzijní společnosti zhruba 150 milionů korun, a to hlavně v souvislosti s výplatou peněz účastníkům a motivací přechodu do III. pilíře. Na straně státu budou náklady záviset na počtu účastníků, kteří přejdou do III. pilíře. „Celkově lze shrnout, že odhady nákladů se mohou v téměř nereálných extrémech pohybovat mezi minimálně 40 miliony korun až po zhruba jednu miliardu korun,“ uvedly finance.

  • „Promýšlíme způsob, jak posílit ten poslední, tedy třetí pilíř, a zároveň, jak změnit první pilíř tak, aby lépe sloužil občanům,“ uvedl předseda odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček.

„Zrušení druhého pilíře není správný krok, penzijní společnosti ho ale respektují. Když už ale bude existovat opět pouze třetí pilíř, je o to důležitější, aby byl pro lidi skutečně atraktivní. Úpravy třetího pilíře, které dnes vláda schválila spolu s ukončením druhého, nejsou dostačující,“ řekl mluvčí Asociace penzijních společností ČR Jan Sedláček s tím, že z návrhu zákona vypadla možnost navýšit provizní strop pro prodejce. Ten podle něho v současné době činí 3,5 procenta z průměrné mzdy, tedy zhruba 850 korun. „Absence této úpravy je klíčová, protože nyní ubývá ve třetím pilíři kvartálně asi 40 tisíc účastníků. Prodejci totiž nejsou motivováni produkt prodávat,“ dodal Sedláček.

První pilíř – Jedná se o státní důchod, který je vyplácen průběžně a je povinný. Odvádí se 28 % nebo 25 % z hrubé mzdy (výhodnější sazba platí pro lidi, kteří vstoupili do 2. pilíře)

Druhý pilíř – Je v podstatě důchodovým spořením ve fondu, kde je na výběr ze tří strategií. Je dobrovolný, ale lidé z něj nemohou vystoupit. Spoří se 3 % z hrubé mzdy (platí zaměstnavatel) a 2 % hrubé mzdy (spoří si každý sám).

Třetí pilíř – V tomto případě se jedná o dřívější důchodové připojištění, které lze kdykoliv zahájit i předčasně ukončit, byť se sankcemi. Lidé mohou spořit libovolnou částku a stát vyplácí příspěvek.