Do Česka dorazily „domy na kolečkách“

Praha - Přes západní hranice se do Česka dostává nový trend v bydlení, který před sebou podle některých obchodníků může mít, podobně jako kdysi dřevostavby, velkou budoucnost. Hlavní výhodou takzvaných mobilních domů je, jak už název napovídá, možnost je bez větších nákladů přestěhovat i o tisíce kilometrů. Do karet jim bez pochyby hraje také nízká pořizovací cena.

Zatímco v USA, Velké Británii nebo ve Francii vyhrávají mobilní domy u zákazníků, kteří se kvůli častým změnám zaměstnání stěhují za prací, v případě o poznání konzervativnějších Čechů mohou podle Pavla Heřmanského, který se zabývá jejich výrobou, bodovat hlavně rychlostí výstavby. Ta si vyžádá maximálně tři měsíce. Druhá výhoda je ve variabilitě. „Domeček umíme jakkoliv přistavět podle přání zákazníka v případě, že se mu například narodí děti,“ vysvětluje.

Výhodou mobilního bydlení může být za jistých okolností také cena. Zatímco nejmenší domky pořídí lidé za cenu okolo milionu korun, větší stavby se už mohou vyšplhat i na více než tři miliony.

Video Rozhovor s Pavlem Heřmanským
video

Rozhovor s Pavlem Heřmanským

Jediné, co lidé k pořízení tohoto druhu bydlení potřebují, je pozemek vybavený inženýrskými sítěmi. „V případě, že zákazník projeví zájem domeček přestěhovat, vyšleme partu montérů, kteří ho rozeberou na jednotlivé moduly, naložíme je na kamion a v rámci České republiky je převezeme kamkoli jinam,“ popisuje Heřmanský průběh stěhování domu.

Jak ale sám přiznává, je tento způsob bydlení v Česku teprve v plenkách. Liší se proto i skladba zákazníků. Lidé mobilní domy kupují zatím jen kvůli rekreaci nebo jako přechodné řešení vlastní bytové otázky.