Kalousek byl oceněn jako nejlepší ministr z bývalého Východu

Washington - Ministr financí Miroslav Kalousek převzal dnes večer od mezinárodního časopisu Emerging Markets cenu pro nejlepšího ministra financí roku z oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik. Titul mu byl udělen už podruhé. Kalousek cenu přivzal při příležitosti zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank členských států Světové banky a Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu.

„Je to další signál o tom, jak pozitivně je vnímána snaha české vlády a ministerstva financí o konsolidaci veřejných rozpočtů,“ uvedl Kalousek. Stal se prvním ministrem financí, který obdrží cenu Emerging Markets podruhé. Poprvé ji získal v roce 2008.

První místopředseda ČSSD Michal Hašek považuje ocenění Kalouska při příležitosti fóra před ministry financí a guvernéry národních bank světa za jednu z mála dobrých zmínek o politice v České republice za poslední dobu. „Jde o zprávu, kterou doufám nepřehlédnou ratingové agentury a investoři českých dluhopisů“, uvedl.

Oblast Emerging Europe zahrnuje 31 států střední a východní Evropy, včetně Turecka a států bývalého Sovětského svazu i jeho asijské části. Nominace a volba vítěze se zakládá na hlasování několika desítek finančních analytiků, bankéřů a investorů ze soukromého i veřejného sektoru. Posuzován je přínos ministra pro řízení fiskální politiky státu.