Čerpací stanice budou ministerstvu hlásit ceny paliv od úterý

Ministerstvo financí bude od úterý vyžadovat od čerpacích stanic denní hlášení průměrné prodejní ceny benzinu a nafty. První výsledky bude mít resort v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží. Někteří dopravci v pondělí na protest proti cenám paliv krátce zablokovali dopravu.

Předseda Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček potvrdil, že čerpací stanice úkol splní. Na několika místech v Česku v pondělí dopoledne protestovali dopravci proti rekordním cenám pohonných hmot.

Vyhodnocení shromážděných dat začne obratem po obdržení prvních reportů a bude ho mít na starost přímo ministerstvo financí, které má v případě zjištění nepřiměřeného navyšování marží v rukou nástroje cenového regulace.

„Čerpačky to určitě zatíží, každá povinnost zatěžuje. Za sebe mohu říct, že toto opatření respektujeme jako pochopitelné ve chvíli, kdy spotřebitelé mají obavy, že si čerpačky účtují nepřiměřené marže. Splníme ho,“ slíbil Indráček.

Zjišťování výše marží čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Vláda v reakci na růst cen ve středu rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ministerstvo financí vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení ve spolupráci s Českou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu a Unií nezávislých petrolejářů.

„Pro účely tohoto reportingu se finalizuje IT řešení s cílem minimalizovat administrativní zátěž na straně čerpacích stanic i na straně státu při kontrole reportovaných cenových informací a jejich následném porovnání s vývojem cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu,“ poznamenal mluvčí resortu Tomáš Weiss.

Nafta nadále zdražuje

Průměrná cena benzinu v Česku v sobotu poprvé od začátku ruské invaze na Ukrajinu klesla, a to o 14 haléřů na 47,12 koruny za litr. Nafta naproti tomu nadále zdražuje. Její průměrná cena stoupla o prvním víkendovém dni o dvanáct haléřů na 49,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. V neděli cena benzinu klesla o čtyři haléře na 47,08 koruny a nafta o čtyři haléře zdražila na 49,57 Kč.

V České republice v uplynulých měsících mírně ubylo veřejných čerpacích stanic. Aktuálně je jich motoristům k dispozici 3978, o třináct méně než k 9. dubnu loňského roku. Vyplývá to ze zprávy ministerstva průmyslu a obchodu.

Protestující dopravci místy blokovali provoz

Někteří dopravci v pondělí na protest proti cenám paliv krátce zablokovali dopravu, například kruhové objezdy či nájezdy na dálnici D1. Výzvy k blokádě silnic se objevily na sociálních sítích. 

Do protestu se zapojily stovky kamionů, nákladních aut nebo dodávek na hlavních tazích ve velkých městech - třeba v Brně, Ostravě nebo v Praze, kde na půl hodiny zablokovaly nájezd z Jižní spojky na dálnici D1.

Jednatel společnosti European cars Jan Štědronský za protestující dopravce v neděli řekl, že do akce se zapojí zhruba pět set kusů techniky po celém Česku. „Protestní akcí chceme vyjádřit také podporu sdružení autodopravců Česmad Bohemia, které zaslalo naše požadavky vládě,“ uvedl Štědronský.

Největší tuzemské sdružení dopravců Česmad Bohemia se v pondělí ale od blokád distancovalo. „Není to naše akce, byť podporuje naše požadavky a my roztrpčení jejich organizátorů chápeme,“ řekl mluvčí Martin Felix.

Sdružení podle něj dává stále přednost jednáním s představiteli vlády. Jedno z nich se uskutečnilo v neděli. „Jednání bylo velmi věcné, bude pokračovat,“ podotkl Felix. Případné výstupy by podle něj mohla ve středu projednat vláda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nemůžeme být závislí na tom, jak se kdo vyspí v Bílém domě, říká Hřib

Ukázalo se, že nemůžeme spoléhat na Ameriku, že bude garantem evropské bezpečnosti, a ani to nedává zcela smysl, prohlásil v Interview ČT24 předseda Pirátů Zdeněk Hřib. Za prioritu považuje investice do posílení vojenského zpravodajství nebo do protivzdušné obrany. Ke kandidatuře bývalého člena Pirátů Jana Lipavského za ODS v letošních sněmovních volbách Hřib řekl, že to považuje za „logický předstupeň“ před sloučením ODS a TOP 09.
před 50 mminutami

Sněmovna schválila zvýšení poplatků za ČT a ČRo

Televizní a rozhlasový poplatek zřejmě vzroste a do budoucna se bude zvyšovat v závislosti na míře inflace. Rozšíří se také okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat. Předpokládá to vládní novela, kterou navzdory odporu opozičních ANO a SPD schválila s některými úpravami sněmovna. Patří k nim osvobození spolků a zaměstnavatelů s většinou pracovníků se zdravotním postižením, vypuštění navrhované povinnosti České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) přispívat k postupu proti dezinformacím a omezení obchodních sdělení ve vysílání ČRo. Předlohu nyní dostanou k projednání senátoři.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Seznam zakázaných anabolik se rozšíří

Seznam zakázaných látek zneužívaných k dopingu se rozšíří zhruba o dvě desítky preparátů, schválila vláda. Jsou mezi nimi ty na bázi anabolik, které urychlují růst svalové hmoty, ale třeba i semaglutid obsažený také v léku ozempic. Ten nadále mohou předepsat pouze lékaři. Látky zneužívají nejen profesionální sportovci, ale často i amatéři. Trestná je výroba a šíření těchto látek, jejich užívání ale nikoliv.
před 8 hhodinami

Důchodci místy čekají na umístění do domova i přes rok

I déle než rok musejí v některých regionech čekat žadatelé na umístění do domovů pro seniory nebo do těch se zvláštním režimem. V Česku je pro ně aktuálně šedesát tisíc lůžek. Výstavba nových zařízení jde pomalu – hlavně ve velkých městech.
před 8 hhodinami

Zákon o podpoře bydlení je před závěrečným schvalováním

Sněmovna ve středu posunula do závěrečného kola schvalování zákon o podpoře bydlení, který má přinést systémovou podporu pro lidi ohrožené bytovou nouzí. Do finále míří i vládní novela o sociálních službách. Poslanci v úvodním kole podpořili také navrhovaný zákaz prodeje a podávání energetických nápojů dětem mladším patnácti let. Předloha vyvolala debatu. Odolala návrhu Karla Haase (ODS) na zamítnutí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Stát půjčí rafineriím ropu na měsíc provozu

Stát v případě dlouhodobějšího omezení dodávek z ruského ropovodu Družba půjčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol až 330 tisíc tun ropy z nouzových zásob, což vystačí na více než měsíc provozu rafinerií. Půjčka, která tvoří třetinu státních zásob, má zajistit dostatek suroviny na českém trhu. Rozhodla o tom vláda, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Po úniku benzenu do podzemních vod v Hustopečích se chystá rozsáhlá sanace

Toxický benzen, který unikl minulý týden z havarovaných cisteren v Hustopečích nad Bečvou, se dostal do podzemních vod, nijak ale neovlivnil místní pitnou vodu nebo ovzduší, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Odborníci vyhloubí další tři sanační jámy, celkem jich bude osmnáct. Benzen z nich začali ve středu odčerpávat a odvážet k likvidaci, řekl soudní znalec a hydrogeolog Milan Geršl, který má sanační opatření na starosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Česko začne navyšovat výdaje na obranu o 0,2 procenta HDP ročně

Vláda rozhodla o postupném navyšování obranných výdajů o 0,2 procenta HDP ročně až do roku 2030, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). V roce 2026 by měl být podle něj obranný rozpočet 2,2 procenta HDP, v roce 2030 by mělo Česko na obranu vydávat tři procenta HDP.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...