Sněmovna po 35 hodinách schválila novelu pandemického zákona

Proticovidová opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout více činností. Ve středu po 22:00 to schválila sněmovna, a to po 35 hodinách jednání. Poslanci v úterý večer odhlasovali, že projednají novelu ve stavu legislativní nouze, od té doby postupně vystupovali zástupci SPD. Ve středu odpoledne poslanci schválili zkrácení doby pro vystoupení k pandemickému zákonu na dvakrát pět minut. Mimořádnou schůzi svolaly koaliční strany proto, že SPD svým vetem znemožnila projednání na řádné schůzi.

Pro předlohu hlasovalo 70 ze 122 přítomných poslanců. Proti jich bylo 52. Novelu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci opozičních ANO a SPD hlasovali proti. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři. SPD ohlásila, že pokud bude zákon platit, napadne ho u Ústavního soudu.

Díky novele budou moci úřady nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. 

Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem například i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Sněmovna možnost upravila na návrh poslanců vládní koalice tak, aby takový postup nemohl být zneužitelný. Zákon také zavede lhůtu, ve které má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace.

Úřady už nebudou moci zakázat soukromé a veřejné akce

Hlavní části pandemického zákona o možností vydávání mimořádných opatření mají platit podle schváleného pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru do konce listopadu. Původně měla jejich platnost skončit s únorem a vláda navrhovala prodloužení účinnosti zákona bez časového omezení.

Sněmovna na návrh koalice vyškrtla z novely ustanovení, podle kterých měla dostat pravomoc k vydávání protiepidemických opatření pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra. Úřady nebudou moci na rozdíl od současného znění pandemického zákona a novely úplně zakázat soukromé a veřejné akce, a také provoz hudebních, tanečních nebo herních klubů či diskoték, heren a kasin. Jejich provoz budou moci pouze omezit.

Restrikce se nadále budou moci týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. „Navrhovanými změnami dojde pouze k rozšíření subjektů, kterých se omezení a stanovení podmínek dotýká, nedochází však k založení typově zcela nového druhu regulace,“ stojí v důvodové zprávě k novele.

Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Budou se moci týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren.

Úřady budou moci podle pandemického zákona regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy a dále dětské zotavovací akce a příměstské tábory.

Hejtmani budou mít větší pravomoce

Opatření budou moci omezit provoz vnitřních a venkovních sportovišť, ale také výuku ve všech typech škol i v předškolních zařízeních. Regulace se bude moci týkat rovněž činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka. Jde mimo jiné o kadeřnické služby či kosmetiku.

Posílení pravomocí hejtmanů prosadil poslanec ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Hejtman by po projednání v krizovém štábu mohl podle zákona vyzvat krajskou hygienickou stanici k vyhlášení mimořádného opatření, mohl by případně navrhnout i jeho znění. Hygienická stanice by musela výzvu hejtmana projednat.

Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, sněmovna snížila podle návrhu koalice na pětinu. Maximální pokuta činí v současnosti tři miliony korun, nově by byla nejvýše 600 tisíc. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na maximálně 800 tisíc korun.

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) je přesvědčen, že schválení novely pandemického zákona je správným krokem, uvedl to v Událostech, komentářích. „Nepřináší tak drastická omezení svobod jako nouzový stav,“ sdělil a připomněl, že právě ten podle něj výrazně omezoval osobní svobody a umožňoval nákupy bez výběrových řízení, což se prý ukázalo jako problematické. 

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula zdůraznil, že Česko takovou normu, jakou je pandemický zákon, potřebuje. „Pokud si tady budeme říkat, že nechceme vyhlašovat nouzový stav, tak musíme mít jiný právní rámec, protože zákon o ochraně veřejného zdraví je na to legislativně velmi slabý,“ řekl. Je podle něj v pořádku, že zákon vzniká v době, kdy je relativně klid. „Připravovat takový zákon v době, kdy potřebujeme zavádět tvrdá opatření, to je skutečně pozdě,“ dodal. 

„Já neříkám, že nouzový stav je lepší než pandemický zákon. Já říkám, že v určitou chvíli se bez nouzového stavu nemusíme obejít,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Podle něj v rámci pandemického zákona může hejtman pouze jít na krajskou hygienu a ptát se, co hygienici chtějí v regionu dělat. „Proto pandemický zákon beru jako měkkou formu boje s pandemií,“ dodal. 

Události, komentáře: Debata o pandemickém zákoně (zdroj: ČT24)

Projednávání ve stavu legislativní nouze

Už v úterý dolní komora potvrdila, že trvá stav legislativní nouze. Díky hlasům koaliční většiny poslanci odhlasovali, že budou novelu pandemického zákona schvalovat ve zkráceném řízení. Zrychlené schvalování zákonů ve stavu legislativní nouze znamená, že poslanci vynechávají první čtení. 

Poslanci ANO se přeli s koaličními zástupci právě o potřebu zrychleného schválení. Podle předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO) spor skončí u Ústavního soudu. „Opravdu podmínky pro zkrácené řízení nejsou naplněny. Divím se koalici, divím se té umanutosti a sveřeposti,“ řekl Vondráček. 

Skopeček přerušil vystoupení Černého z SPD

Debata trvala 35 hodin. Rozhořčení v řadách SPD vzbudil ve středu nad středečním ránem ve sněmovně postup předsedajícího Jana Skopečka (ODS), když odebral slovo zákonodárci Oldřichu Černému. Poslanci SPD dál pokračovali v obstrukci předkládáním změn programu schůze.

Černý v této souvislosti hovořil zhruba hodinu a půl o vládní novele veterinárního zákona, v podstatě četl její důvodovou zprávu. Skopeček poslance několikrát upozornil na to, že neargumentuje, proč chce předlohu na program zařadit. Nakonec jeho vystoupení přerušil.

„Nikdy jsem si nemyslel, že nám budete odebírat slovo. To je od vás velmi demokratické,“ komentoval Skopečkovy kroky předseda poslanců SPD Radim Fiala. Jeho námitku proti postupu předsedajícího sněmovna zamítla.

K bratrskému džentlmenství vyzval poslance SPD šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný. „Pokud džentlmenství dokáže tady ztělesňovat třeba Hayato Okamura (KDU-ČSL), tak věřím, že jeho bratr (Tomio Okamura z SPD) to dokáže také,“ podotkl.  

Obstrukce SPD od začátku schůze

Představitelé SPD dali najevo, že udělají maximum, aby nebyla novela pandemického zákona přijata. Je to podle nich pouze jinak pojmenovaný nouzový stav. „Tato vláda má fašizující tendence, chce ovládnout životy občanů,“ prohlásil šéf SPD Okamura.

Pandemický zákon je podle něj „bezprecedentní útok na základní práva a svobody“ a je přijímán nezákonně ve stavu legislativní nouze. Vláda požádala o zrychlené projednání kvůli tomu, že platnost základních částí pandemického zákona o možnosti vydávání protikoronavirových restrikcí končí s posledním únorem.

Hned na začátku úterní schůze Okamura hovořil asi tři hodiny a předseda klubu SPD Radim Fiala po něm v obstrukci pokračoval. Díky přednostnímu právu mluvil zhruba dvě hodiny. 

Hned v úvodu označil pandemický zákon za hanebný a jeho novelu za ještě horší. Následně obšírně rozebíral institut stavu legislativní nouze nebo jeho obdobu v Německu.

Události: SPD ve sněmovně obstruuje projednání novely pandemického zákona (zdroj: ČT24)

Po Fialovi vystoupila na plénu Jana Mračková Vildumetzová (ANO). „Vláda spoléhá na to, že omikronem epidemie v Česku končí, za těchto okolností si myslím, že opravdu není důvod s pandemickým zákonem chvátat,“ řekla. 

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová tvrdí, že předloha je „ušitá horkou jehlou“. Jde podle ní o legislativní paskvil, který se má schválit pod časovým tlakem.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) má opozice na svůj postup, včetně obstrukcí, nárok. „Obstrukce je nástroj určité parlamentní taktiky. Je to nástroj, který obvykle využívá opozice, zdaleka to nebylo poprvé,“ reagoval v Událostech, komentářích místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS). Novela jednacího řádu sněmovny podle něj není nutná. „Obstrukce ano, ale mělo by rozhodovat, zda se mluví k věci a zda průběh jednání umožní, aby se projednala plánovaná legislativa,“ dodal. 

Omezení délky vystoupení

Na návrh Marka Výborného koalice už v úterý odpoledne omezila řečnickou dobu poslanců. Řečníci bez přednostního práva tak mohli v aktuální debatě vystoupit nejvýše dvakrát na pět minut. Vládní poslanci ohlásili, že budou navrhovat omezení doby vystoupení jednotlivých poslanců i při projednávání samotné novely pandemického zákona, což nakonec poslanci schválili kolem 16:30.

Omezení se nevztahovalo na řečníky s přednostním právem, jako jsou členové vlády nebo předsedové poslaneckých klubů. Neuspěl návrh hnutí ANO, aby poslanci mohli mluvit dvakrát deset minut. Výborného návrh zazněl 30 hodin poté, co sněmovna začala v úterý dopoledne jednat. 

Odpůrci zákona znovu protestovali

Před sněmovnou se v úterý sešli odpůrci pandemického zákona. Někteří si přinesli transparenty s hesly a vztyčili sedm maket šibenic symbolizujících podle nich pandemický zákon. V 15:30 organizátoři rozpustili program na náměstí a skupina demonstrantů zůstala v prostoru před Sněmovní ulicí.

Zhruba po 14:30 policisté zadrželi u policejních kovových zátarasů šest demonstrantů poté, co několik účastníků shromáždění útočilo na policisty. Jeden policista byl zraněn.

Na místě byli členové speciální pořádkové jednotky i členové antikonfliktního týmu, doplnil policejní mluvčí Jan Daněk. Další odpůrci koronavirových opatření se zúčastnili protestní jízdy automobilů, s nimiž se z celé republiky sjeli do Prahy a zaparkovali na Letenské pláni.

Budoucí policejní prezident Martin Vondrášek považuje makety šibenic na protestech proti přijetí novely pandemického zákona za krajně nevhodný a nešťastný symbol. Pokud ale nejde o konkrétní pohrůžku osobě nebo skupině osob, není nezákonný. Uvedl to při oznámení svého jména jako nástupce dosluhujícího prezidenta Jana Švejdara.

Události, komentáře: Schůze sněmovny k novele pandemického zákona (zdroj: ČT24)