Dolní Kounice

Toulky za hrad(b)y: Do Dolních Kounic na hrad i zámek v jednom

Nad známým klášterem Rosa Coeli láká návštěvníky gotický hrad. Nebo spíš renesanční zámek? Dolní Kounice jsou cílem dalšího dílu nového podcastu Toulky za hrad(b)y, který vám umožní se vypravit do někdejších sídel českých a moravských pánů třeba i v době, která skutečným výletům zrovna nepřeje. 

 

Podcast si poslechněte zde:

 V údolí řeky Jihlavy se kromě vinic a malebných údolí rozkládá také hned několik turistických lákadel. Nad zříceninou známého ženského kláštera se na nevysokém kopci vypíná rozsáhlý hrad. 

Pravděpodobně sloužil jako pevnost, která chránila brody a obchodní cesty v oblasti. Jeho historie, podobně jako u spousty podobných sídel, ale začíná  získáním erbu Vilémem z Pulína. Právě Vilém, aby se zbavil klatby, kterou na něj uvalil papež, se postaral o stavbu kláštera a zajištění místního panství.

Klášter postupně bohatl a z původní pevnosti se kolem roku 1330 stal plnohodnotný gotický hrad s padacími mosty a rozsáhlým příkopem, rozsáhlým podzemním komplexem a tajnými chodbami vedoucími do kláštera. 

Další kapitola se kounickému panství otevřela, když připadlo Jiřímu Žabkovi z Limberka. V roce 1537 potřeboval coby místokancléř českého království vlastní reprezentativní sídlo a Kounice tak nechal přestavět v renesančním slohu. Přestavby pokračovaly i v 16. nebo 17. století, kdy teď už zámek opět změnil majitele. 

Ty střídal až do roku 1986, kdy  stavbu převzala Státní vědecká knihovna v Brně a Dolní Kounice po nějaký čas hostily část jejich depozitářů. Až po roce 2000 hrad otevřel své brány veřejnosti. 

Nové díly najdete každou sobotu na našich podcastových platformách SoundCloud, Spotify, iTunes a na webu ČT24.