Hniličkova sportovní agentura podle kontroly utrácela miliony za auta, notebooky i prezentace, píše Radiožurnál

Národní sportovní agentura ještě v čele s Milanem Hniličkou jednala nehospodárně, tvrdí kontroloři ministerstva financí. Na jejich zjištění upozornil Radiožurnál, který má protokol k dispozici. Kontroloři například vytýkají, že agentura kupovala drahá služební auta bez soutěže. Hnilička před deseti dny na post předsedy agentury rezignoval. Tvrdil, že s výsledky kontroly ministerstva financí nemá jeho odstoupení nic společného. Rozhodl se tak prý z osobních důvodů. Pochybení NSA odmítl.

Podle zjištění Radiožurnálu agentura v listopadu 2019 pro Hniličku a dva místopředsedy pořídila tři Škody Superb III za celkovou sumu jeden milion a 965 tisíc korun bez DPH. K nim koupila od téhož dodavatele zimní pneumatiky s disky za dalších 151 tisíc korun.

Kontroloři se domnívají, že agentura zakázky rozdělila, aby se vešla do dvoumilionového limitu a mohla nakupovat bez výběrového řízení. „Postupem zadavatele došlo k porušení pravidla pro zadávání veřejných zakázek,“ napsali kontroloři do protokolu. Za výměnu pneumatik na jednom superbu zaplatila agentura přes 39 tisíc korun bez daně. 

Jedna stránka prezentace za 12 tisíc

Za problematickou považují kontroloři také prezentaci plánů na vybudování multifunkčních hal, kterou si nechala agentura vypracovat od soukromé firmy, ačkoliv k ní sama dodala podklady. Konečná prezentace měla čtyři strany, přičemž každá z nich přišla na více než 12 tisíc korun. Vyrobila ji firma Economic Impact, jejíž jednatel Ondřej Špaček se hájí, že připravit informačně hutný materiál na několik málo stran bylo velice pracné.

Kontroloři se pozastavili také nad výběrem služebních notebooků a mobilních telefonů, kde podle nich nerozhodovaly parametry, ale preference značky Apple. Podle agentury byly výrobky této značky vybrány kvůli vyššímu zabezpečení.

Agentura také odměňovala své zaměstnance nad rámec jejich pracovních smluv. V letech 2019 a 2020 s nimi uzavřela ještě 84 dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, z nichž vyplatila bezmála čtyři miliony korun. 

Hnilička: Nákupy proběhly v souladu se zákonem

Bývalý předseda Hnilička se ohradil proti tvrzení, že se agentura chovala nehospodárně. „Ke všem nálezům jsme podali námitky. Všechny investiční nákupy byly součástí víceletého investičního záměru, který nám předem schválilo ministerstvo financí v listopadu 2019, včetně počtu kusů a cen. Do tohoto záměru spadají zejména nákupy aut, výpočetní technika a software,“ uvedl.

Také služební vozy z jeho pohledu koupila agentura v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. „Auta byla pořízena oslovením několika dodavatelů s obecnou poptávkou, nabídky byly posouzeny a byl vybrán nejlevnější dodavatel. V důsledku toho se nám podařilo pořídit vozidla značky Škoda Superb, která byla rok stará s nájezdem tři až jedenáct tisíc kilometrů. Tato vozidla sloužila ministerstvu zahraničních věcí a hodnota každého z nich přesahovala jeden milion korun. NSA jako neplátce DPH zaplatila konečnou cenu cca 630 tisíc korun. Nechápu, co je na tom nehospodárné,“ argumentoval Hnilička.

Kontroloři zjistili v hospodaření agentury celkem 32 pochybení. Server Seznam Zprávy už dříve upozornil například na problémy v nastavení dotací. Definitivní závěry kontroly ještě ministerstvo financí nezveřejnilo, ale podle mluvčího resortu Šimona Blechy částečně vyhovělo námitkám agentury jen ve dvou případech.

Agentura pod vedením nového předsedy Filipa Neussera bude muset přijmout opatření k nápravě nedostatků. Za zjištěná pochybení jí hrozí pokuty. „V současné době se vedení NSA detailně seznamuje s výsledky kontroly a poté se rozhodne o dalším postupu. Jednoznačným cílem je napravení pochybení v co nejkratší době,“ uvedl mluvčí agentury Jakub Večerka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoCeny letenek rostou kvůli palivu i většímu zájmu o některé destinace

Ceny letenek rostou. Zatímco loni vyšel červencový spoj mezi Prahou a Barcelonou průměrně na tři tisíce korun, letos je cena o pět set korun vyšší. Ceny letenek se pojí se zdražováním leteckého paliva. To od začátku blízkovýchodního konfliktu podražilo o více než sedmdesát procent. Dalším důvodem zdražování letenek je vyšší zájem o některé destinace. Zatímco poptávka po spojích do Asie klesla, na cesty po Evropě naopak stoupla. Mezi oblíbenými zeměmi je Španělsko, Itálie i Řecko. V některých případech proto letenky zdražily o více než dvacet procent.
před 11 mminutami

Klimatická změna ukusuje Evropě jaro. Nástup léta začíná být náhlý

Jaro bývá řadou lidí označováno jako jejich nejoblíbenější roční období. Jenže v kontextu prohlubující se změny klimatu pomalu přestává platit stav, kdy je přechod mezi jarem a létem ve střední Evropě příjemně pozvolný.
před 1 hhodinou

Komáři začínají být aktivní. O víkendu především na východě Čech

Během víkendu už mohou lidi na některých místech Česka potrápit komáři. Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) očekává střední aktivitu hlavně v části Moravy a Slezska, ve východních Čechách pak může být v neděli lokálně dokonce vysoká. V sobotu budou mít komáři vhodné podmínky zejména v části západních a severních Čech. Na většině území ale meteorologové předpovídají mírnější aktivitu.
před 2 hhodinami

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 11 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...