Na Pražském hradě zapálili 30 tisíc svíček za oběti pandemie. Areál je otevřen do půlnoci

Na nádvořích Pražského hradu se v pondělí večer postupně rozhořelo téměř 30 tisíc svíček – symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem-19 dosud v Česku zemřelo víc než 29 700 lidí.

Zeman v úvodu pietního aktu za oběti epidemie covidu řekl, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností. „A zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně,“ uvedl. Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou.

Prezident vyjádřil také úctu a poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří s epidemií bojovali a bojují. Zaslouží si podle něj nejen poděkování, ale i patřičné ocenění své práce. „A já se za to chci zasadit,“ prohlásil Zeman. Závěrem vyjádřil naději, že nejpozději v září tohoto roku především díky masivnímu očkování epidemie v Česku skončí. „Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen a budeme věřit, že aspoň v době naší generace se nic podobného nebude opakovat,“ dodal Zeman.

Bílé svíčky zcela zaplnily třetí nádvoří Pražského hradu, část druhého a první nádvoří. Ze svíček byla také vytvořena symbolická cesta od všech vstupů, která návštěvníky navede k pietnímu místu na třetím nádvoří, u kterého mohli nechat květinu.

Video Pieta hrad
video

Pieta na Pražském hradě

Zdroj: ČT24

Zapalování svíček doprovodila hudba hradní stráže

Svíčky připomínající oběti epidemie pořadatelé umístili do plastových kelímků, což zdůvodnili ochranou před větrem i rozteklým voskem. Někteří ale takovou podobu uctění památky obětí kritizovali na sociálních sítích jako neuctivou i neekologickou.

„Každý se vyrovnáváme se ztrátou blízkých jinak, rozdílně prožíváme pietu. Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30 tisíc jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě,“ uvedla na Twitteru například ekologická organizace Greenpeace.

Zapalování svíček doprovodila hudba hradní stráže. Dvě hodiny před půlnocí, už za úplné tmy, se má na krátkou chvíli zhasnout osvětlení uvnitř nádvoří. Areál Pražského hradu bude v pondělí výjimečně otevřený až do půlnoci.

Rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s covidem-19, připomnělo již v březnu na Staroměstském náměstí 25 tisíc bílých křížů na památku obětí. Na místo i poté přicházeli lidé, kteří ke křížům doplňovali jména či přinášeli květiny.