Před návratem z některých zemí už Češi nemusejí absolvovat test na koronavirus

Od pondělí platí změny v cestování. Test na covid-19 před návratem do vlasti musí podstupovat už jen Češi vracející se ze zemí, které tuzemské úřady označují jako státy s velmi vysokým rizikem nákazy. V ostatních případech jsou podmínky mírnější – lidé ale nesmí cestovat veřejnou dopravou včetně letecké.

Video Události: Změny v cestování
video

Události: Změny v cestování

Například Slovensko se teď na takzvaném cestovatelském semaforu řadí mezi země s vysokým rizikem nákazy. Při cestě z těchto států, stejně jako z těch se středním rizikem, Češi už test předem nepotřebují. Nově jim stačí dojít si na něj do pěti dnů po návratu.

Těmito změnami zareagovalo ministerstvo zdravotnictví na středeční rozsudek Městského soudu v Praze. Ten původní opatření zrušil s odvoláním na jeho nedostatečné odůvodnění a také absolutní znemožnění návratu do vlasti těm lidem, kteří jsou v cizině otestování pozitivně.

„Nové znění opatření vychází rozsudku Městského soudu jen částečně, stále je totiž zachováno pravidlo, že v některých případech musí být občané testováni ještě před započetím cesty domů,“ uvádí expert na zdravotní právo a spolupracovník Pirátské strany Ondřej Dostál.

U veřejné dopravy se nic nemění

V případě veřejné dopravy – tedy třeba i té letecké – zůstávají pravidla pro návrat stejná jako doposud. Je třeba mít negativní antigenní test maximálně 24 hodin před nástupem, nebo PCR test ne starší než tři dny.

„Pokud jeden nakažený vstoupí do letadla, může nakazit deset až dvacet dalších lidí. Považujeme proto za nezbytné, aby se osoby testovaly už před vstupem na území České republiky,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Třeba pasažéři nedělního letu z Moskvy by ovšem test předem podstoupit museli, i kdyby jeli domů individuálně. Rusko patří mezi většinu zemí s velmi vysokým rizikem nákazy a pro ty se pravidla nemění.