Meteorologové varují před sněžením a místy až extrémní ledovkou. V dalších dnech přijdou silné mrazy

Nahrávám video
Meteorologové varují před sněžením a místy až extrémní ledovkou
Zdroj: ČT24

Od nedělního večera má ve většině Česka s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje znovu sněžit, do rána může napadnout až patnáct, výjimečně i dvacet centimetrů sněhu. Na jihu země, zejména na Moravě, stále hrozí v neděli i v pondělí ráno silná nebo velmi silná ledovka, která může být v některých oblastech na jihovýchodě extrémně nebezpečná. V aktuální výstraze to v neděli dopoledne uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nadcházející týden počasí ovlivní také silné mrazy.

Meteorologové uvedli, že během neděle se hlavně v jižní polovině území může vyskytnout zmrzlý nebo mrznoucí déšť, při kterém se bude tvořit i velmi silná ledovka. Nejsilnější ledovku čekají odpoledne a večer na jihovýchodě republiky, v některých oblastech bude nejsilnější až v noci na pondělí. V západní polovině země skončí výstraha na ledovku v neděli večer.

Kvůli extrémní ledovce může být chůze i jízda autem téměř nemožná, upozornili meteorologové. Hrozí úrazy a častější nehody, lze čekat výpadky v dodávkách elektřiny, zásobování i zdravotnických služeb. Mohou padat nebo se lámat stromy, stožáry a dráty elektrického vedení. „Doporučuje se pokud možno nevycházet ani nevyjíždět autem,“ uvedl už v sobotu ČHMÚ. Škody na stromech i drátech elektrického vedení může způsobit i těžký mokrý sníh.

Silnice jsou už na některých místech špatně sjízdné a namrzající déšť už během neděle zkomplikoval dopravu například na jihu Moravy. Kvůli namrzlému trakčnímu vedení se dopoledne omezila spojení z Brna na hlavním železničním koridoru ve směru na Slovensko a Rakousko. Opatrně musí kvůli ledovce či sněžení jezdit také řidiči v dalších regionech a některé silnice byly kvůli ledovce uzavřené. Policisté evidují i zvýšený počet nehod na silnicích.

Silná ledovka se tvořila také ve Zlínském kraji či v jižní části Vysočiny. Se zvýšenou opatrností byly sjízdné silnice na severu Čech. V Libereckém kraji komplikovala dopravu místy ujetá vrstva zledovatělého sněhu ve vyšších polohách. Kvůli výstraze meteorologů na novou sněhovou pokrývku se od večera preventivně zavře úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova na Jablonecku a dále na hraniční přechod s Polskem, a to pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny.

Na východě Čech na horských silnicích leží místy zledovatělý sníh. V několika okresech Královéhradeckého kraje, na Jičínsku, Rychnovsku, Trutnovsku či Náchodsku, komplikovaly dopravu vlivem silného větru také sněhové jazyky nebo závěje.

Sněhové jazyky a závěje se tvořily i v severních oblastech Olomouckého kraje. Silničáři před nimi varovali například na horské silnici II/369 mezi Ostružnou a Ramzovou na Jesenicku. Kvůli silné ledovce byla odpoledne uzavřena například silnice III/36711 mezi Bedihoští a Výšovicemi na Prostějovsku. V Moravskoslezském kraji byly silnice sjízdné s maximální opatrností v Jeseníkách na Bruntálsku a v Beskydech na Frýdecko-Místecku.

Ve frýdecko-místecké části Skalice havaroval dopoledne autobus s 25 cestujícími. Skončil v příkopu opřený o železobetonový sloup elektrického vedení. Nikomu se nic nestalo.  

Teploty můžou klesnout až k minus patnácti

Zatímco na jihu a jihovýchodě bude během noci na pondělí padat ještě mrznoucí déšť, na severu a také na severovýchodě bude dál vydatně a místy i trvale sněžit. Do rána by mělo napadnout sedm až patnáct centimetrů sněhu. Ojediněle, třeba v Jeseníkách a také v Krušných horách, to může být až kolem dvaceti centimetrů.

V dalších dnech očekávají meteorologové silné mrazy, kdy teploty mohou během noci podle týdenní předpovědi počasí klesnout až k minus 15 stupňům Celsia. Teploměr bude většinou ukazovat pod nulou i přes den.

Během příštího týdne je třeba počítat také se sněžením. Nejvíce by mělo napadnout ve středu a také ve čtvrtek. Hlavně na severu a severovýchodě, tam může přibýt i kolem deseti centimetrů nového sněhu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž dostal sedmnáct let vězení za ubodání partnerky v Jevíčku

Pražský vrchní soud pravomocně poslal Petra Gryce, který v červnu 2024 na náměstí v Jevíčku na Svitavsku ubodal svou partnerku, na sedmnáct let do vězení. Uložil mu také zabezpečovací detenci a povinnost zaplatit rodině zavražděné ženy tři miliony korun. Šestatřicetiletý muž se k činu přiznal.
před 46 mminutami

Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, odhaduje ČSÚ

Meziroční inflace v České republice v březnu zrychlila na 1,9 procenta z 1,4 procenta v únoru, vyplývá z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,6 procenta. Konečnou hodnotu březnové inflace zveřejní ČSÚ 14. dubna, v minulosti pokaždé předběžný odhad potvrdil.
09:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli změnám financování některé univerzity zdražují jídlo v menzách

Část vysokých škol zdražila jídlo pro studenty v menzách. Důvodem je změna podpory studentského stravování ze strany ministerstva školství. Některé univerzity ještě s rozhodnutím váhají, jiné budou dotovat menzy z vlastních zdrojů. Vyplývá to z informací veřejných vysokých škol oslovených ČT.
před 1 hhodinou

Strabag neuspěl u ÚOHS s rozkladem proti výběru stavební firmy na úsek metra D

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která se neúspěšně ucházela o stavbu pražského metra na lince D v úseku Olbrachtova – Nové Dvory, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Martin Švanda. V soutěži zvítězilo sdružení firem vedené Subterrou, s níž dosud nemohl pražský dopravní podnik uzavřít smlouvu. Jde o zakázku za zhruba třicet miliard korun.
10:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali vztahy české a slovenské vlády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali vztahy a nedávné jednání české a slovenské vlády, telefonát maďarského ministra zahraničí se svým ruským protějškem a dopady konfliktu na Blízkém východě. Tématem byla také klesající porodnost v Česku. Pozvání přijali římskokatolický kněz Marek Vácha, herečka Zuzana Zlatohlávková, hudebník Ladislav Jakl, geolog a esejista Václav Cílek a influencerka Tereza Koubková. Debatou provázela Jana Fabianová.
před 3 hhodinami

VideoNedohánět učivo, ale hlavně zvládnout stres, radí ředitelka před přijímačkami

Blíží se přijímací zkoušky na střední školy. V pátek a pak následně v pondělí se dělají zkoušky na čtyřleté obory a nástavby, příští týden v úterý a ve středu na víceletá gymnázia. „Pokud se uchazeč nemůže dostavit na zkoušku, do tří dnů musí dodat doklad o důvodu, proč se neúčastnil,“ vysvětluje předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. „Nejčastěji je to lékařské potvrzení o nemoci,“ dodává. Náhradní termín přijímacích zkoušek se koná 29. a 30. dubna.
před 3 hhodinami

Strážníci chtějí dříve do důchodu, ministerstvo potřebuje nejdřív data

Po alespoň dvaceti letech služby dříve do důchodu. Městské policie chtějí, aby stát umožnil strážníkům odejít do penze ještě před dovršením 65 let. Tedy podobně jako to mají třeba zdravotničtí záchranáři nebo podnikoví hasiči.
před 4 hhodinami

Ministerstvo financí poprvé zveřejní maximální ceny paliv na další den

Ministerstvo financí v úterý poprvé zveřejní maximální ceny pohonných hmot na následující den, tedy na středu. Je to součást balíčku opatření, o kterých minulý týden rozhodla vláda kvůli vysokým cenám paliv. Dalšími kroky jsou zastropování marží distributorů pohonných hmot a snížení spotřební daně na naftu. Ceny paliv od začátku března výrazně zvyšuje konflikt na Blízkém východě.
03:11Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...