Policie obvinila pět lidí kvůli korupci. Jedním z nich je soudce pražského Vrchního soudu

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili pět lidí kvůli korupci. Jedním z nich je soudce Vrchního soudu v Praze, dalším advokát, řekla v sobotu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle informací Radiožurnálu a dalších médií je obviněným soudcem Zdeněk Sovák a stíhaným advokátem známý pražský právník Jiří Teryngel. Policie v sobotu zasahovala v budově Vrchního soudu. Prohledávala tam i kancelář jednoho ze soudců a udělala u něj v bytě domovní prohlídku.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Kriminalisté vyšetřují případ možného ovlivňování kauz. Pětici policie stíhá podle Bradáčové za přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizaci výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.

„Jedna z fyzických obviněných osob působí jako soudce Vrchního soudu v Praze,“ potvrdila Bradáčová, jejíž státní zastupitelství případ dozoruje. Dodala, že jejich trestná činnost souvisí s výkonem pravomoci úřední osoby, pětici kriminalisté zadrželi. Server SeznamZprávy.cz uvedl, že zhruba pět desítek policistů prohledalo soudcův byt na Letné.

Pražský Vrchní soud v prohlášení odpoledne potvrdil úkony trestního řízení v budově, které souvisejí s vyšetřováním soudce. „V návaznosti na to bylo vyšetřovatelům zpřístupněno několik kanceláří trestního úseku soudu. Vrchní soud v Praze poskytuje orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost, včetně přístupů do soudních databází,“ uvedl soud.

Policisté vystopovali obviněné díky označeným penězům

Podle zpravodaje Jiřího Hynka přišla policie na kauzu tak, že ji kontaktoval člověk s tvrzením, že mu jakýsi prostředník nabídl „vyřešení“ jeho problémů na pražském Vrchním soudu. „Policisté posléze zjistili, že prostředník má skutečně kontakt na soudce Zdeňka Sováka, šlo o podnikatele Bíbu, který se pohyboval po Praze a tyto služby za peníze nabízel,“ řekl novinář.

Kriminalisté následně použili metodu takzvaného „předstíraného převodu“ a nabídli prostředníkovi označené peníze. Ten je jako úplatek posléze předal dál. Policie díky tomu zjistila, že kauzy na Vrchním soudu v Praze ovlivňovala za peníze celá skupina, popsal Hynek. 

Sováka dvakrát zbavili funkce, jednou byl trestně stíhán

Případ je podle Bradáčové v počátcích. Žalobci zatím nerozhodli, zda budou podávat návrh na vzetí obviněných do vazby. Sovák působí na pražském Vrchním soudu jako předseda senátu. V minulosti byl dvakrát dočasně zbaven funkce a nesměl soudit. Ještě jako soudce Nejvyššího soudu čelil trestnímu stíhání pro podezření z porušování autorského práva a podvodu.

Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Na podzim roku 2003 soudce havaroval s více než dvěma promile v krvi. Vyvázl s pokutou. Se zahlazením nehody mu podle dřívějších informací médií pomáhal Vladislav Větrovec, který se podle policie podílel na zmanipulovaných konkurzech kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Podle odposlechů pořízených v Berkově kauze spolu byli Sovák a Větrovec v minulosti v častém kontaktu.