Senátorem za Olomouc bude Marek Ošťádal ze STAN

Senátorem ve volebním obvodu Olomouc bude starosta obce Náklo Marek Ošťádal (STAN). Ve druhém kole senátních voleb získal 68,76 procenta hlasů. Druhý Jan Zahradníček (ANO) dostal 31,23 procenta hlasů.

Druhého kola voleb se zúčastnilo 18,49 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 37,56 procenta.

Vítěze potěšil počet hlasů, které v druhém kole získal. „Děkuji všem voličům za jejich hlasy. Budu dělat vše pro to, abych jejich důvěru nezklamal a hlasy si zasloužil,“ uvedl Ošťádal, který chce z pozice senátora hájit zájmy starostů a obyvatel Olomoucka.

Grafik a hudebník

Předvolební kampaň v tomto volebním obvodu hodnotí kladně. „Měl jsem z toho obavu, protože nejsem úplně takový ten politický typ. Bál jsem se, aby to nebylo nedůstojné a divoké hašteření. Musím ale říct, že z kampaně mám radost, protože proběhla slušně a důstojně,“ podotkl. 

Ošťádal je grafik a hudebník, zastupitel a starosta obce Náklo (od roku 2010). Je zpěvákem a kytaristou v kapele Stracené Ráj, která zpívá pouze v hanáčtině. Je také autorem fiktivní postavy Pepin z Hané a podílel se na tvorbě učebnice hanáčtiny pro základní školy.

V prvním kole získal Ošťádal 26,60 procenta hlasů, druhý Zahradníček 22,44 procenta hlasů. V obvodu Olomouc usilovalo letos o senátorský post sedm kandidátů.

V roce 2014 zvítězila v Olomouci Alena Šromová (KDU-ČSL). Ve 2. kole získala 53,87 procenta hlasů. Druhý skončil Jan Zahradníček (za ANO). Voleb se zúčastnilo sedm kandidátů.