Dva a půl tisíce lidí na hromadných akcích nebo občerstvení v divadlech. Česko rozvolňuje

V pondělí skončila v Česku mimo vnitřní prostory a hromadné akce povinnost zakrývat si kvůli nákaze koronaviru ústa a nos. Na trzích lidé opět mohou jíst a pít občerstvení, které si tam koupí. Občerstvit se bude možné také v kinech nebo divadlech. Na venkovní hromadné akce, jako jsou třeba sportovní zápasy, může přijít až dva a půl tisíce lidí, pokud pořadatelé areál rozdělí do sektorů po nejvýše pěti stovkách návštěvníků.

Video Události
video

Události: Česko dále rozvolňuje opatření

Další vlnu postupného rušení omezení, která vláda zavedla proti šíření nemoci covid-19 způsobované koronavirem, ohlásilo v pátek ministerstvo zdravotnictví. Změny jsou podle něj možné díky příznivé epidemiologické situaci.

Povinnost používat venku roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedl kabinet od 19. března. Zmírnil ji už 25. května, odkdy mohou lidé venku roušky odložit, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup. Nově tato podmínka padá a roušky nejsou potřeba ani při menším odstupu.

Nadále je však lidé musejí nosit uvnitř budov a ve veřejné dopravě. Zakrytí nosu a úst je také povinné na venkovních hromadných akcích, pokud při nich nelze dodržet odstup od ostatních lidí aspoň 1,5 metru.

Na hromadných akcích až dva a půl tisíce lidí

Při zachování oddělených skupin po maximálně 500 lidech je od pondělí možné vpustit na hromadné akce až 2500 lidí. Týkat se to může třeba sportovních stadionů se sektory s vlastním vchodem i zázemím. Mezi jednotlivými sektory je zakázáno přecházet. 

Prodávat potraviny k okamžité konzumaci na farmářských a ostatních trzích dosud nebylo možné. Lidé, kteří si tam nyní občerstvení koupí, musejí nadále dodržovat odstup nejméně dva metry. Povinný dvoumetrový odstup mezi jednotlivými zákazníky naproti tomu padá v holičstvích a kadeřnictvích.

Kina či divadla mají nově možnost nabízet občerstvení, diváci ale nesmějí jíst a pít přímo v hledišti, kde mohou sedět přímo vedle sebe, a není tak zajištěné zachování dvoumetrových rozestupů. Roušky jsou v hledištích stále povinné.