Odstartovaly státní maturity. „Zkoušku dospělosti“ dělá téměř 70 tisíc studentů

Na středních školách začínají didaktické testy státních maturit. Původně se měly konat na začátku května, kvůli pandemii ale startují až 1. června. Podle údajů Cermatu se k nim přihlásilo 68 036 maturantů, což je zhruba stejně jako loni. Dalších zhruba 9200 lidí by mělo dělat státní maturity v odloženém, náhradním nebo opravném termínu. Zkoušky provázejí zvýšená hygienická opatření.

Video Události
video

Události: Za přísných hygienických pravidel začaly státní maturity

S rozestupy, po dezinfekci rukou a s čestným prohlášením o neexistenci příznaků nemoci covid-19 začali maturanti psát testy státních maturit. Za dodržení těchto podmínek nemusí mít roušky. Podle ředitelů škol to program příliš nenarušilo a zkoušky jsou bez komplikací.

„Všechno dnes ráno klaplo, komplikace žádné nebyly,“ řekl Jiří Zajíček, který řídí Masarykovu střední školu chemickou v Praze 1 (MSŠCH).

Podobně se vyjádřili i ředitelka Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 Renata Schejbalová a ředitel Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) v Praze 5 Radko Sáblík. „Čestné prohlášení dávali maturanti při příchodu do školy na vrátnici,“ doplnil. 

Video Studio 6
video

Studenti zasedli do lavic. Čekají je maturitní zkoušky

Zdroj: ČT24

K maturitě šli i studenti v Orlové

Díky výjimce hygieniků mohlo jít k testům nakonec i jedenáct studentů gymnázia v Orlové na Karvinsku. Jejich spolužačka se nakazila koronavirem a oni museli do karantény. Původně to přitom vypadalo tak, že budou maturovat až na podzim. Test orlovští gymnazisté museli psát v jiné budově než ostatní studenti. 

„Podmínkou Krajské hygienické stanice bylo, aby těmi zadávajícími byli dva vyučující, kteří jsou taktéž v karanténě,“ uvedl ředitel gymnázia v Orlové Pavel Kubínek. 

Maturanti dali spíše přednost angličtině před matematikou 

V dopoledním bloku úvodního dne maturit čekaly studenty testy z francouzštiny a matematiky – tu si ale vybrala jen pětina maturantů. Stejně jako v minulých letech před ní dala přednost angličtině, která je součástí odpoledního bloku.  

Matematika měla ve srovnání s angličtinou v posledních letech vždy vyšší neúspěšnost. Test z ní loni nezvládlo 15,5 procenta maturantů, což byl ale o 6,3 procentních bodů lepší výsledek než o rok dříve. Předtím se neúspěšnost šest let držela mezi zhruba 20 procenty a 23,5 procenta. Z testu v angličtině propadlo loni 3,6 procenta maturantů, kteří ho dělali poprvé.

I kvůli vysoké neúspěšnosti maturantů z matematiky ministr školství Robert Plaga (ANO) připravil návrh na zrušení povinné zkoušky z matematiky, která by jinak měla být zavedena od příštího jara. Sněmovna návrh již schválila, Senát by o něm měl rozhodnout v červnu. Plaga předlohu zdůvodnil tím, že nejdřív se ve školách musí zlepšit výuka.

To čeština zůstává základním kamenem státní zkoušky. Je povinná pro všechny studenty. Didaktický test budou maturanti psát v úterý, kdy některé z nich čekají také testy z cizích jazyků. Testování skončí ve středu nepovinnou obtížnější variantou zkoušky z matematiky – k ní se ale přihlásilo jen asi pět procent zájemců.

Maturitní slohy jsou zrušené 

Součástí státních maturit jsou standardně i slohy z češtiny a cizích jazyků. S ohledem na to, že se 11. března kvůli šíření koronaviru zavřely školy, je ale pro letošní rok ministerstvo zrušilo. Měly se konat 8. a 30. dubna. 

Podle ředitelky Cermatu Michaely Kleňhové však testy jednodušší nejsou. „V tu chvíli, kdy začala epidemie covidu-19, jsme už měli testy připravené a vytištěné, uvedla. 

Profilové zkoušky na úrovni škol jsou spolu s ústní částí státních maturit na programu od 10. června.