Blýská se na horší časy. Bouřky a přívalový déšť zasáhly jižní Čechy i Vysočinu

Bouře a přívalový déšť zasáhly v sobotu večer jižní část země. Hasiči odklízeli spadlé stromy nebo odčerpávali vodu ze silnic a sklepů. Podle meteorologů se pásmo bouřek přesunulo přes jižní Čechy a Vysočinu na Znojemsko. Při silném dešti se můžou rozvodnit malé toky a hrozí tak, že budou zatopená níže položená místa nebo podemleté silnice.

Hasiči v jižních Čechách měli v sobotu večer kvůli silnému větru a přívalovému dešti přes 40 zásahů. Většinou odklízeli popadané stromy ze silnic i tratí. „Nemáme informaci, že by popadané stromy někde vážně komplikovaly dopravu nebo způsobily vážné škody na střechách domů či jiném majetku,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

V Českých Budějovicích museli hasiči zajistit uvolněný billboard. Naplavené bahno a vodu odklízeli v Žimuticích, Nové Včelnici a v Písku. Ucpaný kanál odčerpávali v Týně nad Vltavou a Zahájí, vodu ze sklepa v Táboře. Nejvíc zasahovali v okresech České Budějovice, Jindřichův Hradec a Tábor.

Přes jižní Čechy v sobotu zhruba tři hodiny postupovalo pásmo bouřek provázené zejména přívalovým deštěm. Na stanici Temelín spadlo během 20 minut kolem 30 milimetrů srážek.

Hasiči na Vysočině jeli kvůli bouři k nehodě i spadlým stromům

Také na Vysočině hasiči zasahovali kvůli přívalovým dešťům a větru na různých místech kraje. Nejvíc práce měli v okresech Pelhřimov, Havlíčkův Brod a Jihlava. Čistili kanalizace, odčerpávali vodu, odklízeli popadané stromy. Zasahovali i u dopravní nehody u Štoků na Havlíčkobrodsku.

Podle přehledu zásahů na webu hasičů se počet výjezdů blíží dvaceti. Popadané stromy odstraňovali například v Batelově na Jihlavsku, v Želivi či obci Kunemil u Světlé nad Sázavou.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil během večera výstrahu, velmi silné bouřky postupovaly přes jižní Čechy a Vysočinu na Znojemsko v Jihomoravském kraji. Při silném dešti se mohou rozvodnit malé toky, hrozí, že budou zatopená níže položená místa nebo podemleté silnice. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky, varuje ČHMÚ.