Prezident Zeman jmenoval do čela Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval do čela Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla, který se ujme funkce 2. ledna. V čele soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému končí sedmileté funkční období. Dörfl zvítězil ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti, do kterého se přihlásili dva zájemci. Druhým uchazečem byl současný místopředseda tohoto soudu Jan Sváček.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Vrcholná patra justice čekají změny

UDÁLOSTI: Vrcholná patra justice čekají změny

Rozhovor s novým předsedou Vrchního soudu v Praze Lubošem Dörflem

Zeman při jmenování Dörfla uvedl, že se ve výběrovém řízení střetly dvě výrazné osobnosti a že váhal, zda má potvrdit rozhodnutí výběrové komise. „Ale doktor Sváček mi usnadnil situaci tím, že odstoupil od další kandidatury a vyjádřil přání s vámi spolupracovat. Takže doufám, že vytvoříte dobrý tandem a že mezi vámi nebudou zbytečné rozpory,“ řekl prezident.

V justičních kruzích se spekulovalo právě o tom, že Zeman do funkce upřednostňoval spíše Sváčka. Tomu ale někteří politici a aktivisté vyčítali, že údajně zatajoval informace o své komunistické minulosti nebo že navrhoval do funkcí soudců problematické lidi. V minulosti působil jako poradce prezidenta Václava Klause. Zeman k tomu ve středu dodal, že nemá vůči Dörflovi žádné osobní antipatie.

Ministryně Marie Benešová (za ANO) dříve uvedla, že výběrová komise se pro Dörfla rozhodla jednoznačně. Ministryně vyzdvihla jeho řídicí schopnosti, dovednost komunikovat s lidmi i jasnou vizi ohledně vedení vrchního soudu. Řekla, že se mu podařilo stabilizovat nejen krajský soud, ale také pozitivně ovlivnit stav celé severočeské justice. V říjnu jeho nominaci do čela vrchního soudu schválila vláda.

Prezident při jmenování také vyjádřil přání, aby Dörfl v nové funkci přispěl ke zkrácení soudních řízení v Česku. Připomněl v této souvislosti případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové souzené kvůli údajně nevýhodnému nákupu letadel CASA, který ani po deseti letech nedospěl k pravomocnému rozsudku.

Luboš Dörfl vystudoval práva na Univerzitě Karlově. V justici pracuje nepřetržitě od roku 1993, kdy nastoupil jako justiční čekatel. Soudit začínal u Okresního soudu v Nymburce, kterému pak od roku 1998 šéfoval. O sedm let později přešel ke středočeskému krajskému soudu, kde byl místopředsedou. Dva a půl roku působil u pražského vrchního soudu, od roku 2014 pak začal řídit Krajský soud v Ústí nad Labem.