Listopad začal už v lednu. Cesta rokem, který změnil dějiny

Okamžik je v historii vlastně fikcí, upozorňuje publicista Pavel Kosatík. Letopočty, které se děti učí ve školách nazpaměť, nás klamou. Skutečné události jsou v čase rozprostřeny do mnohem větší šíře, píše v knize České okamžiky. Platí to i pro 17. listopad. Přelomová studentská demonstrace, která spustila řetězec dalších událostí, nespadla z nebe, ale předcházely jí jiné akce, které naznačovaly blížící se změny. S mírnou nadsázkou lze napsat, že listopad začal už v lednu, jak ukazuje výběr událostí roku 1989.

15.–22. ledna: Palachův týden

Už třetí lednový týden roku 1989 komunistickým režimem v Československu otřásl. Násilné potlačení pietní akce, která měla připomenout 20. výročí úmrtí Jana Palacha, vyústilo v sérii protirežimních demonstrací. Zapojily se do nich tisíce lidí, a protože trvaly sedm dní, dostaly označení Palachův týden. Síla protestů překvapila nejen vládnoucí komunisty, ale i opozici. Události vešly do dějin jako první otevřená a masová demonstrace proti režimu od roku 1969. Policie zatkla na 800 lidí. Osm předních aktivistů, mezi kterými byl i Václav Havel, komunistická justice obvinila z výtržnictví a uvěznila.

26. ledna: Petice za propuštění Václava Havla

Československem se začala šířit petice na podporu už poněkolikáté nesmyslně uvězněného Václava Havla. Petici za propuštění Havla i ostatních zatčených a odsuzující nepřiměřený zásah Veřejné bezpečnosti podepsaly postupně více než tři tisíce lidí především z oblasti kultury. Zjara se iniciativy chopil Jiří Křižan, který spolu s dalšími spolupracovníky vyvinul velké úsilí pro to, aby byl Václav Havel propuštěn v polovině trestu. Překvapivou novinkou bylo, že se proti režimu otevřeně postavili známí a uznávaní umělci, jména jako Petr Čepek, Jaroslav Hanzlík, Daniela Kolářová, Hana Zagorová, Zdeněk Svěrák nebo Jiří Bartoška.

6. února: Kulaté stoly v Polsku

Polští komunisté a představitelé opozice, kterou reprezentoval zejména odborový svaz Solidarita, se poprvé sešli u kulatého stolu. Diskuse, kterých se na straně opozice účastnili například Bronislaw Geremek, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń či Adam Michnik, skončily v dubnu 1989 podpisem závěrečných dohod. „Šok, byl to šok. Nemohl jsem komunistům přijít na jméno a najednou jsem s nimi seděl u jednoho stolu,“ popisoval Michnik. Jednání nakonec vedla ke změně režimu. Šlo o první případ v někdejším socialistickém bloku, kdy vládnoucí strana přistoupila k otevřené diskusi se svými kritiky.

2. května: Maďarsko likviduje železnou oponu

Maďarsko už v květnu fakticky začalo likvidovat plot z ostnatého drátu na své hranici. Důvodem bylo kromě politického uvolnění částečně i to, že ostraha hranic upozorňovala na jejich špatný stav: i ta nejmenší zvířata spouštěla falešný poplach. Na konci června 1989 pak ministři zahraničí Maďarska a Rakouska Gyula Horn a Alois Mock ostnatý drát na společné hranici symbolicky přestřihli. V té době už byla značná část plotu zničena. 

17. května: Václav Havel na svobodě

O propuštění Václava Havla po čtyřech měsících vězení rozhodl soud v polovině května. V budově pankrácké věznice na něj čekali další disidenti i zahraniční novináři. „Jsem samozřejmě rád, že mě pustili na polovinu domů. I když si myslím, že celý ten můj trest byl nesmysl a že jsem vůbec v žádném vězení neměl být,“ prohlásil Havel. Byt na vltavském nábřeží, kde bydlel s manželkou Olgou, naplnily v den propuštění na oslavu desítky disidentů a umělců. A Václav Havel ihned začal plánovat další kroky, které by navázaly na úspěšnou petici za jeho propuštění. Tehdy začala vznikat iniciativa, která skončí peticí Několika vět.

4. června: Volby v Polsku

Zásadním výsledkem „kulatých stolů“ v Polsku byla dohoda o volbách naplánovaných na léto, jichž se bude moci zúčastnit i opozice. Nakonec Solidarita v těchto volbách zvítězila, čímž komunistický režim v Polsku definitivně padl a země nastoupila cestu k demokracii. Také v Maďarsku, které se už během osmdesátých let vydalo cestou pozvolných reforem, se na konci července konají volby, v nichž jsou do parlamentu zvoleni zástupci opozice.

9. června: Dopis kardinála Tomáška

Kardinál František Tomášek poslal prezidentu Gustávu Husákovi dopis, v němž protestoval proti zakotvení marxismu-leninismu jako státní ideologie v připravované změně ústavy. Zároveň vyzval Husáka k zakotvení svobody náboženského vyznání. „V ústavě je třeba výslovně a jednoznačně stanovit právo každého občana žít podle své víry a veřejně ji vyznávat,“ stálo v listu. Tomášek se navíc zaštiťoval peticí za náboženskou svobodu zorganizovanou katolickým aktivistou Augustinem Navrátilem, kterou v předchozím roce podepsalo na 600 tisíc lidí. Šlo o vůbec nejmasovější protest proti režimu v Československu.

29. června: Několik vět

Další klíčovou událostí byl vznik petice, pod kterou se masově podepisovali představitelé kultury i dělníci. Text Několika vět byl poprvé zveřejněn 22. června v tehdy ilegálních Lidových novinách. Přesně o týden později manifest zazněl na rozhlasové stanici Svobodná Evropa. Podobu mu dal Václav Havel a hlavními organizátory petice byli spolu s ním Alexandr Vondra, Stanislav Devátý a Jiří Křižan, který dal petici název. Inspiroval se při tom slavným textem Ludvíka Vaculíka 2000 slov. Režim zareagoval nenávistnou kampaní proti signatářům. V Rudém právu vyšel 30. června jako reakce na Několik vět článek Kdo seje vítr. Přesto petici do podzimu postupně podepsalo na 40 tisíc lidí.

17. července: Jakeš v Červeném Hrádku

Generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš pronesl nezapomenutelný projev v Červeném Hrádku. Záznam vystoupení vyvolával salvy smíchu a Jakeš se stal nechtěnou komediální hvězdou. Zlidověly pasáže o signatářce Několika vět Haně Zagorové nebo o nesnadné přestavbě socialistického zřízení: „To není jednoduchý proces, ta přestavba. Není. To je proces, bych řekl, v kterým se ne každý dost vyzná, a proces, do kterýho mohou vstoupit nepřátelé a vypadají při tom jako přátelé, určitou dobu.“ Zmatená řeč, která se šířila díky vysílání Rádia Svobodná Evropa, byla pro mnohé Čechy i Slováky signálem, že vládnoucí režim není tak silný, jak se tváří při rozhánění opozičních demonstrací.

21. srpna: Výročí okupace

Ozbrojené složky se intenzivně připravovaly na střetnutí s demonstranty k výročí okupace 21. srpna 1968. V pohotovosti byla armáda i Lidové milice. Masivní bezpečnostní akce ovšem zdaleka přesahovala tehdejší záměry opozičních skupin v čele s Chartou 77. Pietního shromáždění se nakonec v Praze zúčastnilo zhruba 1500 lidí. Policie protestní demonstrace rozehnala, přičemž zatkla 320 československých občanů a více než padesát cizinců, hlavně Maďarů a Poláků. České disidenty totiž do Prahy přijeli podpořit jejich kolegové ze zemí, kde již probíhaly politické změny.

25. srpen: Prognostik Zeman v televizi

Tehdejší prognostik Miloš Zeman jako host vystoupil v televizním Hospodářském zápisníku a popsal neutěšený stav socialistické ekonomiky i společnosti. Zeman přitom přišel do vysílání, aby odvolal to, co předtím napsal v Technickém magazínu. V něm označil socialistické Československo za zaostalou zemi a otevřeně kritizoval tehdejší režim. Místo mírných slov ale diváci Hospodářského zápisníku slyšeli od Zemana ještě tvrdší kritiku. Avizoval tehdy třeba to, že Československo čekají stávky a demonstrace. Pro současného prezidenta znamenalo jeho vystoupení konec na pracovišti. Fakt, že se předtočený Hospodářský zápisník dostal k divákům, se dá označit za shodu náhod. Svou roli sehrály probíhající prázdniny, kdy vedoucí služba nefungovala jako obvykle.

30. září: Východní Němci utíkají přes Prahu

Více než deset tisíc občanů Německé demokratické republiky ukrytých na velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze dostalo povolení k odjezdu vlaky a autobusy do Bavorska. Na cestu přes pražské velvyslanectví se během října vydalo ještě víc lidí než v září. Muži už se nevešli ani na zahradu, a tak museli čekat na ulici. Ještě začátkem listopadu bylo na ambasádě nejméně 1300 lidí a další přicházeli. Následná dohoda obou německých států byla předzvěstí změn v Československu i pádu Berlínské zdi. Po uprchlících zůstaly v Praze opuštěné trabanty a wartburgy.

1. října: Bankovka s Gottwaldem

Vláda pustila do oběhu nové stokorunové bankovky s portrétem Klementa Gottwalda. Bankovka s politikem, který měl na svědomí justiční vraždy padesátých let, se však setkala se značnou nepopularitou mezi občany. Lidé ji poškozovali různými popisky a kresbičkami, třeba nápisem „Vrah“ na Gottwaldovo čelo. Vymýšleli také různé způsoby skládání bankovky tak, aby bylo dosaženo komického znetvoření Gottwaldovy tváře. Vzhledem k těmto skutečnostem a zejména k následným listopadovým událostem byla nová bankovka stažena a nahrazena původním typem platným od roku 1961.

9. října: Demonstrace v Lipsku

V Německé demokratické republice se kritici režimu, bojovníci za lidská práva a věřící pravidelně scházeli k takzvaným mírovým modlitbám v kostele svatého Mikuláše v centru Lipska. Na podzim pak přenesli svůj protest na přilehlé náměstí. Policie proti tisícům protestujících nejdříve zasahovala. Přesto počet demonstrantů dále stoupal a 9. října dosáhl 70 až 100 tisíc, což podle historiků komunistický režim v NDR zlomilo. Policisté proti demonstraci poprvé nezasáhnou. Masové protesty pokračovaly a šířily se do celého východního Německa.

28. října: Výročí vzniku Československa

Po výzvě nezávislých iniciativ se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila demonstrace u příležitosti 71. výročí vzniku Československa. Policejní jednotky ji násilně rozehnaly. Protestů se účastnily tisíce lidí, demonstrace se konaly nejen v Praze, ale také v Brně a dalších městech. Jako při většině výročí policie už předem pozatýkala řadu disidentů. V cele předběžného zadržení pobyl krátce i Václav Havel, a to navzdory nemoci.

9. listopadu: Pád Berlínské zdi

Člen politbyra východoněmecké komunistické strany Günther Schabowski oznamuje na televizí živě přenášené tiskové konferenci zjednodušení cest do zahraničí. Z jeho zmateného prohlášení omylem vyplyne, že obyvatelé NDR mohou okamžitě vycestovat. Tisíce východních Němců se vydávají ke zdi a požadují otevření hraničních přechodů. Policie pod jejich tlakem nakonec kapituluje a krátce před půlnoci pouští desetitisíce lidí do Západního Berlína. Symbol železné opony tak po 28 letech padá.

11.–17. listopadu: Teplické demonstrace

Týden před 17. listopadem se konaly protestní demonstrace v několika městech severních Čech, především v Teplicích. Důvodem byl zoufalý stav životního prostředí, konkrétně několik dnů trvající a velmi silná smogová inverze. Demonstrace za čistý vzduch, které vyvrcholily 13. listopadu, nebyly násilně potlačeny, ale přinutily místní komunistické funkcionáře k dialogu s veřejností. Akce se přitom konaly mimo hlavní struktury disentu.

12. listopadu: Svatořečení Anežky České

Téměř 10 tisíc poutníků z Československa v čele s kardinálem Františkem Tomáškem se zúčastnilo ve vatikánském chrámu svatého Petra svatořečení Anežky České, dcery krále Přemysla Otakara I. a zakladatelky kláštera a špitálu Na Františku. Při této příležitosti poskytl papež Jan Pavel II. československým poutníkům generální audienci. Kanonizace se měla původně konat v Československu, komunisté ale odmítli polského papeže vpustit do země. Spolupracovník kardinála Tomáška Tomáš Halík při svém projevu parafrázoval barokní proroctví, podle kterého tehdy, až bude Anežka svatořečena, bude v Čechách konečně dobře.

17. listopadu…

V Praze na Albertově se konala řádně ohlášená a překvapivě povolená studentská manifestace k uctění památky Jana Opletala za účasti zhruba 15 tisíc vysokoškoláků, po níž následoval pietní akt na Vyšehradě. Část davu ale postupovala do centra metropole podél Vltavy k Národní třídě, kde došlo k surovému zásahu příslušníků Veřejné bezpečnosti a pohotovostního pluku. Pohoršení veřejnosti vedlo k řetězu dalších událostí: vznik Občanského fóra a Verejnosti proti násiliu, demonstrace na letenské pláni, abdikace prezidenta Gustáva Husáka a zvolení Václava Havla prezidentem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 3 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 3 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...