Před 30 lety se hroutila NDR. Bez vás bychom zlom nezvládli, řekl o Československu Steinmeier

Pád berlínské zdi a komunistické Německé demokratické republiky (NDR) by podle Franka-Waltera Steinmeiera zřejmě vůbec nebyl možný bez boje lidí za svobodu v sousedních zemích včetně Československa. Německý prezident to uvedl v Lipsku, které si připomíná 30. výročí rozsáhlé demonstrace, která podle řady historiků NDR zlomila vaz.

Frank-Walter Steinmeier (druhý zprava) na oslavách 30 let svobody
Zdroj: ČTK, DPA Autor: Jan Woitas

„Epochální zlom (…) by bez boje našich východních sousedů za svobodu zřejmě vůbec nebyl možný,“ uvedl německý prezident. Připomněl, že v Polsku se lidé už léta předtím komunistickému režimu vzpírali.

„Jiskra přeskočila na další země, na Maďarsko, které na jaře 1989 otevřelo své hranice, na tehdejší Československo,“ poznamenal k zemi, přes jejíž západoněmeckou ambasádu v roce 1989 do spolkové republiky vycestovalo kolem 15 tisíc východních Němců.

„Co se stalo ve východní Evropě, určitě povzbudilo lidi v NDR,“ míní Steinmeier. I zde se podle něj občané postupně zbavovali strachu a začali nedemokratickému režimu jasně dávat najevo, co si myslí.

Den, kdy „strach změnil strany“

Nejvýrazněji to do té doby bylo vidět 9. října 1989 právě v Lipsku, kde do ulic vyšlo přes 70 tisíc lidí a režim už jim nedokázal čelit. „Strach změnil strany a po tomto 9. říjnu už v NDR nic nebylo jako předtím,“ podotkl Steinmeier.

Lidé podle něj za svobodu a demokracii protestovali odvážně i přesto, že se mluvilo o „čínském řešení“, tedy o možnosti, že je režim zmasakruje po vzoru brutálního zákroku čínské armády proti demonstrantům na náměstí Nebeského klidu v červnu 1989.

Nakonec ale východoněmecké bezpečnostní složky protestujícím ustoupily. Německý prezident v tomto ohledu ocenil i zdrženlivost tehdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova.

Záběry z rozsáhlého lipského protestu pořízené dvojicí východních Němců se podařilo propašovat i do západního Německa. „Když ve dnech po 9. říjnu tyto obrázky lidé ve svých obývácích uviděli, tušilo mnoho z nich na Západě i Východě, že se v NDR dalo do pohybu něco, co se nedá zastavit,“ uvedl také Steinmeier. Berlínská zeď padla přesně za měsíc po lipském protestu – 9. listopadu 1989.