Chytrá parkoviště sama navedou řidiče na volné místo. Navíc umí najít značku toho, kdo vám poškrábal auto

Nahrávám video

Dnes už si asi jen málokdo umí přestavit život bez chytrých telefonů. Ve městech se postupně rozšiřují chytré popelnice či lavičky a „smart“ umí být i řada domácích spotřebičů. Někteří řidiči už se možná setkali také s chytrým parkovištěm. To umí řidiče samo navést na volné parkovací místo, kamery nepřetržitě sledují zaparkované vozy, a pokud vám někdo vozidlo odře, tak umí zachytit poznávací značku viníka. Kamery chrání vozy také před vandaly. Někomu to možná přijde jako sci-fi, první taková parkoviště už ale u nás fungují.

Štáb ČT si takové chytré parkoviště vyzkoušel u SmartCity polygonu na okraji Plzně: při příjezdu ke stažené závoře vítá řidiče nápis STOP – vyčkejte dalších pokynů. Po chvilce systém poznává registrační značku auta i příjezdovou rychlost. Pak už řidiče navádí na volné parkovací místo pomocí symbolů.

„Navedlo nás to na parkovací stání číslo 27, které je podélné, je pod starou budovou. Zeleně nám bliká parkovací stání, na kterém můžeme zastavit,“ popisuje Pavel Němeček ze Smart City Polygon. 

Automatická navigace na vhodné místo je jednou z řady funkcí chytrého parkoviště. Stání číslo 27 svoji obsazenost samo pozná díky senzorům pod dlažbou. „Fungují na principu elektromagnetického pole Země. Pozná to, že přijela hromada železa v podobě vozu, protože se změní magnetické pole Země,“ dodává Pavel Němeček.

Chytrá parkoviště pomohou i těm, kteří zapomněli, kde parkují

Technologie mohou ochránit zaparkovaná vozidla i před vandaly. Umělá inteligence totiž upozorní ostrahu, když se někdo podezřele potuluje kolem zaparkovaných aut. 

Na podzemních parkovištích se také často stává, že při vystupování člověk odře lak vozidla zaparkovaného vedle. Jenže na smart parkovištích snímají všechna auta kamery: ta pak umí poznat a uložit registrační značku vozidla. „Pokud k takové situaci dojde, můžou poškození přijít na stanoviště ostrahy a tam požádat o dohledání záznamu,“ dodává obchodní ředitelka firmy Securitas Martina Němcová.

A chytré kamery mohou také pomoci tomu, kdo zapomněl, kde zaparkoval. Jenom nesmí zapomenout i poznávací značku svého vozu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoDruhá fáze uzavírky Šmejkalky se obešla bez problémů

Most Šmejkala na dálnici D1 má za sebou druhou noc kompletní uzavírky a zatěžkávacích zkoušek. V noci z pátku na sobotu doprava na objízdných trasách zkolabovala, protože řada kamionů nerespektovala značky a vydala se po úzkých cestách určených pro osobní auta. V noci na neděli už byla situace zcela odlišná – policie posílila hlídky a většinu kamionů se podařilo odklonit.
před 35 mminutami

Státní příspěvky na krajské silnice končí, hejtmani a opozice to kritizují

Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) ani ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se státním příspěvkem na opravy krajských silnic v tomto volebním období nepočítají. Podle hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše (ANO) dosud představoval zhruba desetinu těchto výdajů. Ukončení podpory vláda zdůvodňuje vysokými zůstatky na účtech krajů a obcí a zároveň napjatým stavem státního rozpočtu. Rozhodnutí kritizují hlavně opoziční hejtmani. Podle nich bude mít výrazný dopad na stav silniční sítě a povede k odkládání nových projektů.
před 39 mminutami

VideoDéšť zvedl hladiny některých řek, sucho ale nezmizelo

Část Česka po týdnech sucha zasáhly vydatnější srážky, které místy výrazně zvedly hladiny řek a zlepšily stav půdy. Otava nebo Lužická Nisa během několika dní znatelně stouply, jinde však déšť téměř žádnou změnu nepřinesl a vodu rychle pohltila vyprahlá zem. Dlouhodobý nedostatek vláhy se dál projevuje také na městské zeleni a ohrožuje některé živočichy. Výraznější srážky by se do Česka mohly vrátit na konci příštího týdne.
před 53 mminutami

Další český snímek bodoval u NASA

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil v sobotu jako Astronomický snímek dne fotografii českého astronoma Jakuba Koukala z Hvězdárny ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Informoval o tom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek nazvaný Většinou Perseidy je už druhým českým snímkem, který NASA tento týden zveřejnila.
před 8 hhodinami

VideoChovatele trápí nedostatek sena

Vláda chce ještě letos navýšit částku na boj se suchem, která teď činí asi dvacet miliard korun za rok. Peníze by mohli využít třeba chovatelé dobytka. Některým teď kvůli nedostatku sena hrozí existenční problémy. Cena jednoho balíku vzrostla kvůli špatné úrodě až dvojnásobně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ z 500 na 1000 korun. O seno je mimořádný zájem, zásoby se ale tenčí o dva měsíce dříve, než je běžné.
před 14 hhodinami

Sociální sítě vytvářejí závislost, čelí za to žalobám

Čím déle na sociální síti vydržíme, tím více reklam zkonzumujeme a tím větší příjmy její provozovatel má. Důmyslných způsobů, jakým sítě upoutávají naši pozornost, je celá řada – od funkcí usnadňujících zobrazování dalšího obsahu přes notifikace vtahující nás na síť ze světa mimo ni až po algoritmy, které nám na základě množství dat o nás samotných servírují na míru sestavený mix příspěvků. Provozovatelé sítí však čelí žalobám. TikTok dostal v USA pokutu přes osm miliard korun, Meta je souzena pro vytváření závislosti.
před 15 hhodinami

Podle výpočtu ČT vzroste minimální mzda od ledna o 2500 korun na 24 900

Minimální mzda se od ledna zvýší o 2500 korun na 24 900 korun hrubého měsíčně. Vyplývá to z výpočtu České televize podle nové makroekonomické prognózy ministerstva financí. Nejnižší možný výdělek při osmihodinové pracovní době tak bude odpovídat 44,5 procenta průměrné mzdy, což je dosud nejvyšší podíl v Česku. Výši minimální mzdy pro rok 2027 oznámí v pondělí ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) zástupcům odborů.
včera v 20:52

VideoUzavírka během zátěžové zkoušky Šmejkalky přinesla problémy

Dálniční most Šmejkalka má za sebou první zátěžové zkoušky, ke kterým došlo v noci z pátku na sobotu. Rekonstruovanou část prověřilo celkem 256 tun. Experti zkoumali prohnutí, vibrace či zatížení betonu. Silničáři kvůli tomu část D1 na noc uzavřeli a stanovili objízdné trasy – jednu pro osobní auta, druhou pro kamiony. Hned po uzavírce ale přišly problémy, protože někteří řidiči nákladních aut nerespektovali značení. Jednu z tras zablokovala na několik hodin nehoda, na druhé uvázlo auto. V sobotu večer se navíc most uzavřel znovu.
včera v 20:38

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.