Vrchní soud nesouhlasí se zastavením třetí větve kauzy kolem bývalého ředitele Homolky

Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání lékaře Vladimíra Dbalého a dalších obžalovaných ve třetí větvi zakázek Nemocnice Na Homolce. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Případ se tak vrací před Městský soud v Praze. Ten původně uvedl, že už u Dbalého není „téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu“. V první větvi korupční kauzy dostal Dbalý devítiletý trest a propadnutí veškerého majetku, ve druhé pro něj žalobce požaduje také devítiletý trest.

Vladimír Dbalý
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Vladimír Dbalý, jeho někdejší náměstek Michal Toběrný, neurochirurg František Tovaryš a Jan Valtr čelí obžalobě za to, že v letech 2006 až 2011 uzavírali smlouvy nevýhodné pro nemocnici.

Tato poslední část Dbalého kauzy se konkrétně týká tendrů na poradenské služby, dodávky pro pracoviště navigované chirurgie či zakázky na poskytování správy a vývoje aplikací. Podle státního zástupce si obvinění v souvislosti se zadáním zakázek předali úplatky ve výši přes patnáct milionů korun.

Soudní senát Heleny Kutlerové v červnu při zastavení stíhání poukazoval na to, že Dbalý je souzen ještě ve dvou dalších korupčních kauzách. V první byl nepravomocně potrestán devítiletým vězením a propadnutím celého majetku, ve druhé pro něj státní zástupce požaduje rovněž devět let za mřížemi a patnáctimilionový trest. Rozsudek padne v říjnu. Tyto dva tresty senát shledal jako dostačující k ochraně společnosti. 

Z obdobného důvodu soudkyně zastavila stíhání Toběrného, který dostal v první větvi kauzy nepravomocně osm let vězení a pětimilionový peněžitý trest. U Tovaryše stíhání zastavila kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.