Koněvova dcera stáhla návrh na převezení pomníku otce do Ruska

5 minut
Události: Koněvova dcera změnila názor na převoz sochy otce
Zdroj: ČT24

Dcera sovětského maršála Ivana Koněva Natalja vzala zpět svůj návrh, aby byl pomník jejího otce převezen do Ruska. Tento nápad vítal mimo jiné starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) s tím, že městská část ruské straně sochu, která je jejím majetkem, opakovaně nabízela.

Natalja Koněvová už nechce, aby sochu jejího otce převezli do Moskvy. Prý jen emotivně reagovala na informaci, že by měla zmizet z náměstí v Praze. V paměti má totiž scénu z polského Krakova, kde podobnou strhli s oprátkou na krku.

„Pomník není naše rodinná historie. Je to pomník historické události, vítězství ve druhé světové válce. Ať to tedy řeší český národ, ať to řeší potomci těch, kteří bojovali s fašismem,“ sdělila v rozhovoru pro Českou televizi.

Připomněla, že pomník nepostavil Sovětský svaz ani současné Rusko. Vybudoval ho komunistický režim v roce 1980. „Nikdy by se nemělo pohrávat s historií. Bývá velmi krutá a má tendenci se opakovat,“ myslí si.

Diví se, že pomník otci, který podle ní Prahu zachránil a který obdržel vysoká vyznamenání i na Západě, vyvolává v Praze takové reakce. Připomíná květnové dny, kdy Pražané spontánně ruské vojáky vítali: „Neviděli v nich okupanty ani opovrženíhodné nepřátele.“

Koněv přišel do Prahy až po nejtvrdších bojích

Spornou roli Koněva na konci války v hlavním městě vysvětlil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Jaromír Mrňka: „V noci z 8. na 9. května předsunuté jednotky prvního ukrajinského frontu, kterému (Koněv) velel, vstoupily na území Prahy a po rozbřesku začaly postupně procházet ulicemi a účastnily se osvobození Prahy. Ta v té době již v zásadě nebojovala, ty nejtvrdší boje byly ukončeny. Povstání propuklo ze 4. na 5. května, nejtvrdší boje probíhaly 7. května. Do nich výrazně zasáhly jednotky generála Buňačenka, takzvaní vlasovci, kteří přispěchali Pražanům na pomoc.“

To potvrzuje i jeho kolega z Vojenského historického ústavu Jiří Plachý: „Komunisté po roce 1945 se snažili vytvořit tu fikci, že Praha byla zachráněna v poslední chvíli Rudou armádou před nějakou destrukcí, což samozřejmě neodpovídalo skutečnosti.“

Koněv vyvolává kontroverze i kvůli svému podílu na krvavém potlačení vzpoury Maďarů proti komunistickému režimu a sovětské okupaci v roce 1956. V roce 1961 byl maršál u dalšího vypjatého okamžiku, když velel sovětským silám ve Východním Německu v době stavby Berlínské zdi.

Potyčky u sochy

Pomník v Praze vyvolává kontroverze léta. O jeho odstranění jednala radnice městské části už v 90. letech. V roce 2014 se na něm poprvé objevila růžová barva. Podobné protesty se pak opakovaly každý rok.

Vloni radnice Prahy 6 doplnila místo o informační desky. Ty popisují Koněvovu účast při potlačení maďarského povstání nebo jeho zpravodajskou účast před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.‎

Naposledy byl pomník popsán a polit barvou letos 22. srpna. O osm dní později městská část nechala kolem sochy postavit lešení a dala ji zakrýt plachtou. Krok odůvodnila tím, že se o tento svůj majetek musí starat a jinak ho nedokáže ochránit před obarvením.

Ruský ministr kultury Vladimir Medinskij potom přirovnal starostu Koláře k nacistům a svůj výrok následně potvrdil. To vyvolalo kritiku většiny českých politiků.

O osudu sochy bude ve čtvrtek jednat zastupitelstvo Prahy 6. Zatím se spekuluje o několika variantách – třeba že pomník zůstane na svém místě nebo že bude přemístěn na Olšanský hřbitov či do nějakého muzea. Ve hře je i varianta referenda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zpřísnění migračních pravidel jde do třetího čtení

Zpřísnění azylových a migračních pravidel je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ANO navrhli v druhém čtení doplnění koaliční předlohy o možnost zrušení pobytu cizinců kvůli přestupkům. Obdobně jako opoziční hnutí SPD chtějí další zrychlení rozhodování o žalobě cizince, kterému by ministerstvo vnitra pobyt v Česku neumožnilo. O podobě novely bude plénum hlasovat nejdříve za dva týdny.
09:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

V Ústí nad Labem se srazil autobus s kamionem, zranilo se přes dvacet lidí

V Ústí nad Labem-Předlicích se ve čtvrtek odpoledne srazil kamion s autobusem. Na místě bylo podle záchranářů 25 zraněných, z toho tři středně těžce. Test na přítomnost omamných a psychotropních látek u řidiče nákladního vozu vyšel – poté, co byl zadržen v blízkém okolí – pozitivně.
16:12Aktualizovánopřed 52 mminutami

Stát musí více investovat a inovovat, soudí šéf Hospodářské komory

Podíl investic na celkových výdajích státu dlouhodobě stagnuje. Je nutné investice navýšit, Česká republika musí být konkurenceschopná. Na čtvrtečním 37. celostátním sněmu Hospodářské komory v Praze to uvedl její prezident Zdeněk Zajíček. Stejně jako se podnikatelé neustále přizpůsobují novým trendům, i stát by měl modernizovat a inovovat, míní Zajíček.
před 1 hhodinou

Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO, Piráti i Transparency International.
13:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prodloužení nabídky KHNP na dostavbu Dukovan není jisté

Prodloužení nabídky jihokorejské firmy KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech není jisté, společnost bude muset případný požadavek české strany posoudit, zvážit okolnosti a poté se rozhodne. Aktuální nabídka platí do konce června.
11:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zájemci mohou nově on-line prostudovat kompletní proces s Miladou Horákovou

Záznamy ze soudní síně, filmy, rozhlasové audiozáznamy nebo stenozáznamy z politického procesu s Miladou Horákovou jsou nyní kompletně on-line a veřejně k dispozici díky projektu historiků s názvem Politické procesy. Zájemci mají možnost zjistit, jak tehdy působila dobová propaganda. Poprvé jsou kompletní dokumenty z procesu z několika archivů přístupné na jednom místě, uvedli zástupci Národního archivu.
14:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.
před 3 hhodinami

Nejoblíbenějšími dětskými jmény jsou znovu Jakub a Eliška

Nejpopulárnější jména pro děti narozené v roce 2024 byla znovu Jakub a Eliška, první pozici v oblíbenosti si udržují už po více než dekádu. Jakub je nejoblíbenějším chlapeckým jménem od roku 2011, Eliška tím dívčím od roku 2012. Pořadí u chlapců se nezměnilo ani na dalších čtyřech místech, u dívek došlo ke změně na třetí pozici, když Annu vystřídala Sofie, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 5 hhodinami
Načítání...