Za popírání ruských zločinů na Ukrajině potrestal soud učitelku podmínkou

3 minuty
Události: Soud s učitelkou
Zdroj: ČT24

Za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině potrestal ve čtvrtek soud učitelku Martinu Bednářovou sedmiměsíční podmínkou se zkušební dobou na dvacet měsíců, na tři roky jí také zakázal učit. Bude rovněž muset absolvovat kurz na posílení mediální gramotnosti. Rozsudek není pravomocný. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.

Soudkyně Eliška Matyášová řekla, že valnou částí světa byla agrese Ruské federace vůči Ukrajině odsouzena, o čemž bylo v době, kdy Bednářová žákům přednášela, masivně informováno. „To znamená, že paní obžalovaná s tímto musela být srozuměna,“ uvedla soudkyně.

Podotkla, že kdyby Bednářová podobné výroky pronesla například před svými přáteli, nebyla by pravděpodobně nijak stíhána. „Tady je to škodlivé právě z toho důvodu, že si vybrala děti ve věku třináct, čtrnáct let, které si vzala jako rukojmí a které nemohly dělat nic jiného, než tam sedět a její názory absorbovat,“ podotkla Matyášová.

Zdůraznila, že Bednářovou nikdo nesoudí za její názory. „Obžalovaná si může myslet, co chce, ale nesmí k tomu zneužít své postavení učitele,“ zdůraznila soudkyně. Kurz na posílení mediální gramotnosti učitelce nařídila proto, že má podle ní Bednářová problém s rozlišováním dezinformací a propagandy.

Hlasité komentáře

Při vynášení rozsudku učitelka i její příznivci některé části hlasitě komentovali, soudkyně je napomenula, že pokud budou vyrušovat, nechá je vyvést.

Obvodní soud pro Prahu 6 se případem zabýval potřetí. Dvakrát pedagožku osvobodil, napodruhé rozsudek potvrdil i odvolací senát. Verdikty ale letos v lednu zrušil Nejvyšší soud, nařídil, aby se soudy více zabývaly tím, zda Bednářová naplnila objektivní a subjektivní stránku trestného činu.

Téma Ukrajiny otevřela kantorka při výuce v Základní škole Na Dlouhém lánu v Praze počátkem dubna 2022, tedy několik týdnů po začátku plnohodnotné ruské invaze. Podle obžaloby v osmé třídě při hodině slohu uváděla, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace.

Žákům tvrdila, že v Kyjevě se nic neděje. Když studenti namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Uváděla také, že podle ní ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy. Někteří žáci učitelce oponovali a její výklad si nahráli.

Bednářová, která se v podzimních volbách uchází o vstup do sněmovny na pražské kandidátce hnutí Stačilo!, svůj proces označuje za politický a aktuálně zopakovala, že za svými výroky stojí. Hovořila také o tom, že na Ukrajině bylo mučeno ruské obyvatelstvo nebo že masakr v ukrajinské Buči dosud nebyl vyšetřen. Média podle ní o konfliktu neinformují pravdivě.

Obhájci požadovali zproštění

Žalobce pro pražskou češtinářku žádal podmíněný trest a pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Její obhájci naopak chtěli zproštění. Odvolávali se na svobodu slova, zdůrazňovali, že je potřeba jiné názory ve společnosti tolerovat. Mluvili také o tom, že některé z názorů, které Bednářová prezentovala, nyní slyší i od politiků, například od amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Pedagožka s třicetiletou praxí dostala po incidentu výpověď, kvůli které poté se školou neúspěšně vedla pracovněprávní spor. Podle soudů svým výkladem porušila školský zákon, interní předpisy školy i zákoník práce.

Načítání...