Blažek: Nic nesvědčí o tom, že by darované bitcoiny pocházely z trestné činnosti

3 minuty
Události: Ministerstvo dostalo bitcoiny od odsouzeného, vydražilo je
Zdroj: ČT24

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se na čtvrtečním brífinku vyjádřil ke zjištěním Deníku N, který přišel s informací, že úřad získal darem bitcoiny od muže odsouzeného za obchod s drogami. Kryptoměnu resort následně vydražil za bezmála miliardu korun. Blažek uvedl, že nic nesvědčí o tom, že by tyto prostředky pocházely z trestné činnosti, nyní dle něj budou použity například na pomoc obětem trestných činů nebo v oblasti boje s kyberkriminalitou. Postup ministerstva kritizuje ANO, Piráti i Transparency International.

Ministr prohlásil, že bitcoiny jeho úřad získal „bezúplatně“ v březnu a následně je dražil prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „O bitcoiny byl mimořádný zájem, svědčí o tom stovky příhozů,“ sdělil.

Blažek doplnil, že se samotným dárcem se nesetkal, jednal s mužovým právním zástupcem, kterého prý osobně zná, „stejně jako stovky jiných advokátů“. Dárce podle ministra trest řádně vykonal, z transakce prý dotyčný nemá žádný výnos, nemůže tak jít o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Poskytnutí bitcoinů ministerstvu Blažek vnímá jako formu pokání dotyčného.

24 minut
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se vyjadřuje k bitcoinům, které resort získal darem od odsouzeného muže
Zdroj: ČT24

„Například brněnský krajský soud k majetku dárce konstatoval, že již nelze další jeho prostředky postihnout jako výnos z trestné činnosti, a to s ohledem na konkrétní částky, jejichž získání jakožto prospěchu z trestné činnosti bylo odsouzenému kladeno za vinu,“ citoval z materiálů soudu šéf resortu spravedlnosti.

Transakci nyní dle Deníku N prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu. Blažek připustil, že vzhledem k velkému objemu peněz se „dalo čekat, že se to bude vyšetřovat“. Vzápětí ale dodal, že policisté měli nosiče s kryptoměnou v držení přes deset let a „nezjistili vůbec nic“.

„Ministerstvo spravedlnosti tyto prostředky, které již dnes pomáhají, využije na výdaje týkající se dlouhodobě odkládaných potřeb. Konkrétně se jedná o protidrogová opatření a zvýšení aktivní a pasivní bezpečnosti ve věznicích, dům pro ženy s dětmi do šesti let (150 milionů), na elektronizaci soustavy státních zastupitelství (72 milionů) či elektronizaci justice se zaměřením na elektronický trestní spis (sto milionů),“ vyjmenoval také Blažek.

O uzavření darovací smlouvy ministerstvo informovalo neprodleně příslušné orgány veřejné moci, uvedl resort v tiskové zprávě.

„Ministerstvo spravedlnosti podle mých informací prověřovalo všechny okolnosti i rozsudky a teprve na základě tohoto prověření přijalo tento dar,“ nechal se slyšet premiér a Blažkův spolustraník Petr Fiala. Peníze z bitcoinů se podle něj využijí na dobré věci, které jsou potřeba.

Ministrovo vyjádření kritizoval výkonný ředitel protikorupční organizace Transparency International David Kotora. „Přijímání daru s sebou nese celou řadu etických otázek a reputačních rizik, přičemž kryptoměny nejsou výjimkou,“ je přesvědčený Kotora.

Kotora: Blažek nemluví pravdu

Zároveň upozornil i na možný problematický původ přijatých peněz. „Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nemluví pravdu, když říká, že nic nenasvědčuje tomu, že by bitcoiny mohly být z nelegální činnosti. Média citují rozsudky trestního soudu, který popsal podezření, že i další zisky odsouzeného mohly pocházet z nelegální činnosti, jenom se to nepodařilo prokázat do takové míry, aby bylo možné je zabavit. Nad to ministr Blažek neuvedl jakékoliv jiné vysvětlení, odkud by mohl provozovatel ilegálního internetového tržiště legálně desítky milionů korun získat,“ kritizoval Kotora.

Že ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny za miliardu od muže odsouzeného za obchod s drogami, kritizuje i opoziční hnutí ANO.

Místopředseda hnutí Radek Vondráček odmítl slova ministra, že na kroku není nic neetického a nelegálního. Podle Vondráčka je Blažkův postup nepochopením toho, jak se má chovat ministerstvo, může to prý ohrozit právní stát či reputaci země.

Argumentace tím, že je v pořádku přijmout dar, když neexistuje pravomocné rozhodnutí o nelegálním původu peněz, je podle politika ANO chybná. „Ministerstvo by mělo postupovat jako politik a nepřijmout dary, pokud není stoprocentní, že nejsou z trestné činnosti,“ myslí si Vondráček.

Pochybný původ peněz prý nelze vyloučit. „Ministr argumentuje tím, že není papír, podle kterého by byly z nelegální činnosti. Ale také nemáme papír, že z ní nejsou,“ zdůraznil Vondráček. Lehkost, s jakou se s tím Blažek vypořádal, podle něj není v pořádku.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek uvedl, že schůzka ministra s advokátem odsouzeného muže, při které otevřeli peněženku s bitcoiny za tři miliardy, je jako z banánové republiky. „V ten okamžik tam měla vlítnout policie, zajistit tři miliardy. A pak zjistit, jak se ty peníze na peněženku dostaly a podle toho s nimi naložit,“ myslí si. V případu je zjevné podezření z masivního praní špinavých peněz, míní. „Proč by asi jinak zloděj dával miliardu ministerstvu spravedlnosti?“ dodal Michálek, podle kterého by Blažek měl rezignovat.

Načítání...