Chceme vidět Babišovy unijní audity, zní z Valdštejnského paláce

Senátní komise k posouzení unijních auditů týkajících se premiéra Andreje Babiše (ANO) vyzvala ministerstva financí, zemědělství a pro místní rozvoj, aby jí předložila návrhy těchto materiálů. O totéž požádala také české zastoupení při Evropské komisi v Bruselu. Předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) souběžně odmítl dřívější ministerskou námitku, že dokumenty s ohledem na jejich neveřejný charakter Valdštejnskému paláci nemůže poskytnout.

Sídlo Senátu Valdštejnský palác

Zdroj: ČTK Autor: Martina Houdek

Člen komise Václav Hampl (za KDU-ČSL) dle svých slov očekával, že „budou spíše hledány kličky“, jak Senátu znesnadnit práci. „Zatím z toho nejsem nijak zvlášť nervózní,“ podotkl. „Nemyslím, že to ministerstvo (zemědělství) uchopilo za správný konec. Poskytnutí dokumentu orgánům Senátu neznamená zveřejnění dokumentu,“ komentoval Nytra odpověď ministerstva.

Zemědělský resort zdůvodnil odmítavý postoj tím, že se zveřejněním by musela souhlasit Evropská komise. Nytra nyní výzvu opřel o ustanovení zákona o jednacím řádu, podle něhož členové i orgány Senátu mají právo žádat od ministerstev informace ke své činnosti. Auditní zprávy by komise chtěla získat do svého příštího zasedání, které se uskuteční 25. července.

Komise také na popud senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty) vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby jí poskytlo informace ohledně konečného vlastníka holdingu Agrofert včetně stanov obou svěřenských fondů, do nichž Babiš své podnikatelské aktivity převedl.

Mluvit s ministry i s NKÚ

Ministry financí, zemědělství, pro místní rozvoj, průmyslu a obchodu, životního prostředí a také premiéra by si komise chtěla pozvat na některé z podzimních zasedání. Na říjen komise plánuje setkání s auditory v Bruselu.

Na srpnové schůzi by se rovněž komise chtěla sejít s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslavem Kalou. Důvodem je kritika unijních auditorů vůči kontrole využívání unijních dotací. Neoficiální verze návrhu auditu totiž konstatovala chybovost u zhruba pětiny projektů, uvedl Nytra.

Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.