Víc pravomocí pro tajné služby. Poslanci otevřeli cestu k systému hledání osob podle tváří

Zpravodajské služby pravděpodobně získají více pravomocí, aby mohly nakládat se záznamy v informačních systémech. Návrh podpořili poslanci. Sněmovna naopak odložila schvalování změn v poplatku z ubytovacích kapacit zhruba o dva týdny. Chce dát prostor pro další debatu o výši poplatku.

Poslanci ve vládní předloze, kterou nyní dostane k projednání Senát, sjednotili formulace týkající se krycích dokladů v zákonech o Bezpečnostní informační službě a Vojenském zpravodajství. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se sněmovními úpravami souhlasila.

Předloha má dát tajným službám možnost lépe zabezpečit skryté identity prostřednictvím záznamů v informačních systémech. Mohly by také získávat a zpracovávat digitální fotografie a indentifikátory lidí v některých informačních systémech. Zpravodajci by tak mohli vytvořit vlastní systém hledání osob podle obličejů.

Chráněné bankovní údaje by zpravodajci mohli získat po svolení soudu i bez vědomí konkrétní banky. Nyní totiž narážejí na problém v případě, kdy banka nemá prověřeného pracovníka, jenž by mohl s tajnou žádostí nakládat. Informace budou moci služby získat podle novely tak, že o ně požádají prostřednictvím subjektu, který má sám oprávnění, tedy České národní banky.

Novela dále počítá s prodloužením doby platnosti povolení pro použití zpravodajské techniky z tří na maximálně čtyři měsíce. Odposlechy tak budou zpravodajci moci používat stejně, jak stanoví trestní řád.

Předloha se týká všech tří českých zpravodajských služeb, tedy BIS, Vojenského zpravodajství a Úřadu pro zahraniční styky a informace.

Poplatky z ubytování se zatím měnit nebudou

Schvalování změn v poplatku z ubytovacích kapacit sněmovna odložila zhruba o dva týdny. Chce dát prostor pro další debatu o výši poplatku, když rozpočtový výbor podpořil razantnější růst, než navrhla v novele vláda.

S požadavkem výboru nesouhlasí Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace hotelů a restaurací. Poslanci by se měli ke schvalování předlohy vrátit ve středu 19. června. 

Sněmovna je zase kompletní

V úvodu jednacího dne složil slib nový pirátský poslanec František Navrkal. V dolní komoře nahradil Mikuláše Peksu (Piráti), který byl zvolen v květnových volbách do Evropského parlamentu a poslaneckého mandátu se vzdal ve čtvrtek.

V eurovolbách uspěli i další dva poslanci, a to Radka Maxová (ANO) a Veronika Vrecionová (ODS). I ony by měly v české dolní komoře skončit. Mandát europoslance však vzniká až zahájením první schůze Evropského parlamentu v novém funkčním období, které je plánováno na 2. července.

Za předsedkyni sociálního výboru Maxovou by měl do sněmovny nastoupit radní Husince na Prachaticku Ondřej Babka a za místopředsedkyni zemědělského výboru Vrecionovou bývalý poslanec a ministr Petr Bendl.