Česko uspělo ve čtyřech arbitrážích ohledně solární energie. Celkem šlo o půl miliardy korun

Česká republika uspěla ve čtyřech mezinárodních arbitrážích celkem o zhruba půl miliardy korun, které souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Ve čtvrtek to sdělilo ministerstvo financí. Česko tak zvítězilo v šesti ze sedmi solárních arbitráží, které proti němu byly zahájeny.

Solární panely. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/PA Autor: Tim Ireland

Česká republika nyní uspěla ve sporu s firmami Photovoltaik Knopf Betriebs-Gmbh, WA Investments-Europa Nova Limited, Voltaic Network Gmbh a I.C.W. Europe Investments Limited. Domáhaly se odškodnění, protože podle nich byly poškozeny změnou podmínek státní podpory obnovitelných zdrojů energie, kterou Česko přijalo jako opatření v souvislosti s ekonomickou krizí v letech 2007 a 2008.

Mezinárodní arbitrážní tribunál vedle zamítnutí nároku na půl miliardy korun také firmám nařídil zaplatit Česku náhradu za právní zastoupení zhruba pět milionů korun, uvedlo ministerstvo financí.

Tribunál podle úřadu konstatoval, že „opatření cílila na řešení záležitostí veřejného zájmu“ a „ani zavedení solární daně, ani zpětvzetí daňových zvýhodnění nebylo za daných podmínek nepřiměřené či svévolné“. Soud také podle ministerstva uvedl, že i přes omezení nepřiměřených zisků solárních investorů jim nadále byla zaručena přiměřená návratnost jejich investic.

Aktuálně běží devět arbitráží

Česká republika aktuálně čelí devíti mezinárodním arbitrážím. V současnosti zbývá jediná solární arbitráž s Natland Investment Group, Natland Group Limited, G.I.H.G. Limited a Radiance Energy Holding. Další tři souvisí s podnikatelem v cestovním ruchu Václavem Fischerem, vyplývá z údajů ministerstva.

Dosud, bez ve čtvrtek oznámených arbitráží, bylo podle údajů resortu proti České republice ukončeno 26 sporů. Celkem 20 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže stát prohrál. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy korun.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku devadesátých let. Smlouvy byly vesměs pro stát nevýhodné. Ministerstvo financí delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.